Czy wyraz „Mafia” może być zarejestrowany jako znak towarowy dla restauracji w klimacie filmu „Ojciec chrzestny”?

Krótko i na temat: czy można użyć jako znaku towarowego wyrazu „Mafia” — dla oznaczenia działalności związanej z prowadzeniem restauracji w klimacie filmu „Ojciec chrzestny”? (wyrok Sądu EU z 15 marca 2018 r., w sprawie La Mafia Franchises SL vs. EUIPO, T-1/17).


Znak towarowy Mafia
Sporny znak towarowy „La Mafia se sienta a la Mesa”

Orzeczenie dotyczy znaku towarowego „LA MAFIA SE SIENTA A LA MESA” („Mafia zasiada przy stoliku”, znak nr 005510921), zarejestrowanego przeszło 10 lat temu przez hiszpańską spółkę La Mafia Franchises m.in. dla takich towarów i usług jak obuwie, odzież, bary i kawiarnie.
Jednak Republika Włoska wniosła o unieważnienie praw do znaku towarowego, wniosek został uwzględniony przez EUIPO — a skargę na tę decyzję wniosła spółka.

Sąd EU oddalił skargę La Mafia Franchises: wyraz „Mafia” oznacza organizację przestępczą, odpowiedzialną za zabójstwa, wymuszenia, handel bronią i narkotykami, pranie brudnych pieniędzy i korupcję — czyli działania, które są ścigane w każdym z państw EU. Nie ma przy tym znaczenia, że znak jest kojarzony na rynku hiszpańskim z restauracjami utrzymanymi w klimacie filmu „The Godfather” — owszem, istnieje wiele książek i filmów poświęconych mafii, które jednak nie mają na celu wybielania tej organizacji — zaś zestawienie wyrazu mafia ze zwrotem o zasiadaniu przy stoliku może wywoływać pozytywne skojarzenia i trywializować odczucia związane z kryminalną działalnością jej struktur.

Stąd też decyzja EUIPO o unieważnieniu rejestracji znaku była prawidłowa, zatem skarga została oddalona.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x