Przyjmowanie zlecenia zabójstwa człowieka (projekt art. 148a kk)

A teraz klasyczna bezwartościowa i zaśmiecająca umysł informacja, która się P.T. Czytelnikom nigdy do niczego nie przyda: wzmiankowany już dziś projekt nowelizacji kodeksu karnego wprowadza nowe przestępstwo — przyjmowanie zlecenia zabójstwa człowieka (art. 148a kk).

art. 148a (projekt)
§ 1. Kto przyjmuje zlecenie zabójstwa człowieka w zamian za udzieloną lub obiecaną korzyść majątkową lub osobistą,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§ 2. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1, kto nie usiłując dokonać zleconego zabójstwa, przed wszczęciem postępowania karnego ujawnił wobec organu powołanego do ścigania przestępstw osobę lub osoby zlecające zabójstwo oraz istotne okoliczności popełnionego czynu.

Przepis jaki ma być, każdy widzi — z ciekawostek (a może to luka?) zwróciłbym uwagę, że przestępstwo przyjmowania zlecenia na zabicie człowieka dotyczy wyłącznie płatnych morderców: warunkiem penalizacji jest bowiem korzyść, która może mieć charakter tak majątkowy jak osobisty (klient nie musi jej wręczyć, wystarczy, że korzyść obieca) — ergo wychodzi na to, że przyjęcie takiego zlecenia bez żadnych pobudek tej szczególnej regulacji umyka.

Zapytacie jak dziś kwalifikuje się przyjęcie zlecenia na pozbawienie człowieka życia? Złożenie takiego zlecenia niewątpliwie jest podżeganiem lub nawet pomocnictwem (art. 18 par. 1 lub par. 2 kk) — przyjęcie „mokrej roboty” na pewno nie jest usiłowaniem — przygotowanie do przestępstwa zabójstwa karalne ma być dopiero na podstawie tej samej nowelizacji (sic! — art. 148 par. 5 kk) — więc jest całkiem możliwe, że gdyby przyszło co do czego, to nieuczciwy płatny zabójca (pun intended — mam na myśli takiego, który wziął kasę, lecz palcem w bucie nie kiwnął, żeby spełnić świadczenie) żadnej sankcji nie ponosi.
Natomiast po wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego niewątpliwie już samo przyjmowanie zlecenia zabójstwa człowieka za oferowaną korzyść będzie karalne — płatny zabójca uniknie jednak kary, jeśli nie będzie usiłował dokonać przestępstwa i równocześnie ujawni organom ścigania tożsamość zleceniodawcy i inne okoliczności zlecenia (art. 148a par. 2 kk).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
12
0
komentarze są tam :-)x