Wstęp niepełnosprawnego z psem asystującym do lokalu gastronomicznego

Zagadnął mnie P.T. Czytelnik czy aby mam pewność, że „obowiązkowo dozwolony” jest wstęp z psem asystującym do lokalu gastronomicznego — bo przecież knajpa nie jest „miejscem użyteczności publicznej”. To są prywatne lokale, więc właściciel może się nie zgodzić, bo inni klienci mogą mieć coś przeciwko — bo pies to przecież brud, pchły i kleszcze? Słowem: czy aby naprawdę osoba niepełnosprawna może swobodnie wejść do każdej restauracji z  (por. „Czy z psem asystującym można wejść do parku narodowego (i nie tylko)?”.


wstęp psem asystującym lokalu gastronomicznego
Ustawa każdemu niepełnosprawnemu gwarantuje wstęp z psem asystującym do lokalu gastronomicznego, zatem zakazy tego rodzaju pojawiać się tam nie mogą — natomiast właściciel knajpy musi po prostu uwzględnić fakt, że niepełnosprawny może przyjść z psem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Otóż tak, mam pewność, a w pewności tej utwierdza mnie treść przepisu, który wyraźnie stanowi, że osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu — razem z psem asystującym (czyli nie sam pies asystujący) do obiektów użyteczności publicznej, do których zaliczane są m.in. lokale gastronomiczne. Nie ma znaczenia forma własności (czy restauracja jest prywatna czy państwowa), przepis ten stosuje się do każdej placówki gastronomicznej — sieciowej, koszernej, wegańskiej, etc., etc.

art. 20a ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1172)
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu:
1) do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: (…) gastronomii (…)

Czymś innym natomiast są obowiązki właściciela restauracji jeśli chodzi o zapewnienie czystości i higieny w jego lokalu. Tu znów mamy inny przepis — ten który nakazuje uwzględniać w procedurach zapewniających odpowiedni poziom higieniczny i przy analizie zagrożeń i w krytycznych punktach kontroli „ryzyko”, że do lokalu przyjdzie niepełnosprawny z psem asystującym.

art. 59a ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2019 r. poz. 1252)
Podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące zakłady obrotu żywnością lub gastronomii, obowiązane są uwzględniać w procedurach dotyczących dobrej praktyki higienicznej oraz wdrażania i stosowania zasad systemu HACCP prawo wstępu i korzystania z tych zakładów przez osoby niepełnosprawne z psem asystującym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Reasumując: tak, niepełnosprawnemu przysługuje prawo wstępu z psem asystującym do każdego lokalu gastronomicznego, ani właściciel ani inni goście nie mogą prawa tego w żaden sposób limitować. Nawet jeśli potraktujemy to jako ograniczenie prawa własności, to warto pamiętać, że jednak prawo to nie ma charakteru absolutnego — więc chcąc prowadzić lokal gastronomiczny trzeba się po prostu przygotować (mentalnie i organizacyjnie).
BTW zwracam uwagę, że jest coraz więcej knajp, które po prostu wpuszczają z psami — całkowicie dobrowolnie (bo ustawowego zakazu wstępu z psem do restauracji nie ma) — więc oni też muszą wziąć pod uwagę cały ten HACCP — całkowicie dobrowolnie!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x