Czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym — w Warszawie, 11 listopada 2019 r.

Krótko i na temat: w serwisie RCL pojawił się projekt rozporządzenia MSWiA przewidujący czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym — w Warszawie, w dniu 11 listopada 2019 r.


zakaz noszenia broni Warszawie 11 listopada 2019
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

W myśl uzasadnienia projektu planowany zakaz ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestników uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także innych zgromadzeń publicznych organizowanych tego dnia w Warszawie. Wprowadzenie zakazu ma zmniejszyć ryzyko utraty broni, która mogłaby dostać się „w ręce osób nieuprawnionych do jej użycia”.

§ 1. Wprowadza się zakaz noszenia broni i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy w dniu 11 listopada 2019 r.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 11 listopada 2019 r.

Zamiast komentarza: nawet jeśli taki zakaz ma sens — nie umiem dojrzeć sensu w takim zakresie regulacji:

  • nie mam pojęcia dlaczego zakaz noszenia broni dotyczyć ma tylko Warszawy — wszakże 11 listopada 2019 r. możemy spodziewać się manifestacji w wielu miastach, czyżby zatem bezpieczeństwo obywateli zamieszkujących Andrychów, Bełchatów czy Zgorzelec było rządowi mniej miłe?
  • mam też niejasne wrażenie, że projekt rozporządzenia do pewnego stopnia powiela ustawowe zakazy — wszakże już dziś, bez rozporządzenia, w zgromadzeniach nie mogą uczestniczyć osoby posiadające przy sobie broń, a także inne niebezpieczne materiały i narzędzia (art. 4 ust. 2 ustawy prawo o zgromadzeniach), zaś naruszenie tego zakazu jest wykroczeniem (art. 52 par. 1 kw).

Dla przypomnienia: rok temu wolne było także 12 listopada, toteż i teraz czekamy na projekt prawa wprowadzającego wolny wtorek po wolnym poniedziałku!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x