Nowe opłaty za wydanie paszportu…

Krótko i na temat: wprawdzie nadal nie wiadomo kiedy wejdzie w życie nowa, lepsza ustawa paszportowa, natomiast już wiadomo, że jeśli chodzi o nowe opłaty za wydanie paszportu — nie wzrosną! (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie opłat za paszport i za paszport tymczasowy, Dz.U. z 2022 r. poz. 1499).

W detalac

  • wysokość opłaty za paszport wynosić będzie 140 zł;
  • opłata za drugi paszport równa będzie kwocie 280 zł (drugi paszport może być wydany w „wyjątkowych przypadkach”, w szczególności uzasadnionych względami ochrony życia i zdrowia, poważnymi trudnościami w prowadzeniu działalności humanitarnej lub zawodowej, względami bezpieczeństwa państwa, a także „posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, uniemożliwiających lub znacznie utrudniających jej wjazd na terytorium innego państwa”);
  • wydanie paszportu tymczasowego będzie się wiązało z koniecznością wniesienia opłaty w kwocie 30 zł;
  • także 30 zł kosztować będzie paszport dla dziecka do 12. roku życia (i tu jest obniżka, bo aktualnie taki paszport kosztuje 60 zł, aczkolwiek dotyczy ona młodzieży do 13. roku życia)
  • 70 zł zapłacą inne osoby ustawowo uprawnione do obniżonej opłaty za wydanie paszportu (m.in. małoletni do 18. roku życia, studenci do 26. roku życia, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, kombatanci — ale też strażacy ratownicy OSP i ochotnicy pełniący służbę w ratownictwie górskim, etc. (i to jest novum, ponieważ aktualnie takich przepisów nie ma)).

Nowe rozporządzenie wprowadzające stare opłaty za wydanie paszportu wchodzą w życie… niespecjalnie wiadomo kiedy, bo „z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 110a ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych” (dla przypomnienia: nowa ustawa o dokumentach paszportowych miała wejść w życie 27 marca 2022 r., ale termin ten został przesunięty) — coś mi jednak świta, że to oznacza, że minister informatyzacji jednak szykuje się do ogłoszenia owego komunikatu).

(zdjęcie czysto ilustracyjne — ja swojego paszportu nadal (od lat) nie mam, fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x