Czy przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne może być ukarane za to, że worki ze śmieciami z kontenera żółtego i niebieskiego lecą do jednej śmieciarki?

A teraz coś z całkiem innej beczki czyli kilka zdań o tym, że mieszanie odpadów komunalnych — selektywnie zbieranych ze zmieszanymi — jest zakazane, zatem firma wywożąca śmieci może ponieść karę jeśli worki z różnymi śmieciami lecą razem do jednej śmieciarki — ale nie ponosi konsekwencji tego, że to mieszkańcy nie segregują odpadów (nieprawomocny wyrok WSA w Krakowie z 20 września 2022 r., II SA/Kr 738/22)

Sprawa dotyczyła nałożonej na przedsiębiorstwo odbierające odpady administracyjnej kary pieniężnej za mieszanie odpadów komunalnych — niesegregowanych z zebranymi selektywnie.
Zaczęło się od tego, że jedna z mieszkanek zauważyła, że pracownicy firmy ładują razem papier i karton razem z plastikiem i metalem, zatem zapytała ich dlaczego ona musi segregować śmieci, skoro później i tak trafiają na jedną kupę. Zagadnięci odparli, żeby się nie wtrącała w ich robotę i pilnowała sąsiadów, którzy wrzucają co popadnie gdzie popadnie, a więc ryzykują kary — zatem kobieta zadzwoniła do urzędu. Przeprowadzona kontrola (tj. obserwacja wywożenia śmieci w kolejnych dniach) potwierdziła, że do pojazdu z napisem „ODPADY SELEKTYWNIE ZBIERANE” wrzucane są worki z pojemników niebieskiego i żółtego.

Zdaniem prezydenta miasta takie działanie stanowiło naruszenie zakazu mieszania ze sobą frakcji odpadów i miało negatywny wpływ na wymagany poziom recyklingu odpadów komunalnych. Jeśli odbierane odpady są nieposegregowane, odbierający może je przyjąć jako zmieszane, jednak musi o tym powiadomić prezydenta miasta i właściciela nieruchomości (art. 6ka ust. 1 ucpg) — natomiast nie może po prostu wrzucać wszystkich śmieci razem. Ze względu na te uchybienia nałożono na przedsiębiorstwo karę w wysokości 10 tys. zł, zaś Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie uwzględniło wniesionego odwołania.

art. 9e ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Zakazuje się mieszania selektywnie zebranych odpadów komunalnych z niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości oraz selektywnie zebranych odpadów komunalnych różnych rodzajów ze sobą.

art. 9x ust. 2 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, który:
2) miesza selektywnie zebrane odpady komunalne z niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi lub selektywnie zebrane odpady różnych rodzajów ze sobą — podlega karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 50 000 zł;

Odnosząc się do wniesionej przez spółkę skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że w sprawie nie ma wątpliwości, że odpady zmieszane lądowały w śmieciarce razem ze zbieranymi selektywnie, ale też nie da się zaprzeczyć, iż kontrolerzy nie wchodzili do wiat śmietnikowych i nie sprawdzali zawartości kontenerów przed ich odebraniem. Przedstawione dowody (notatki, zdjęcia i materiał wideo) były niedoskonałe, już choćby przez to, że „zdjęcia zawartości poszczególnych pojemników na odpady zostały wykonane przez nich przez kraty, z zewnątrz zamkniętych na klucz wiat śmietnikowych” (a i tak na jednym zdjęciu widać, że wśród papierów są plastiki). Bazując na takich materiałach nie można wykluczyć, że to mieszkańcy budynku wrzucają co popadnie gdzie popadnie („nie można abstrahować od powszechnie znanych realiów, dotyczących pewnych oczywistych, praktycznych problemów z bezwzględnym egzekwowaniem od mieszkańców segregacji odpadów, szczególnie w przypadku budynków wielomieszkaniowych”), a pracownicy firmy dopuścili się tylko nieprawidłowości w odbiorze — zaś brak powiadomienia władz gminy o braku selektywnego zbierania odpadów przez właściciela nieruchomości karze nie podlega.
Biorąc pod uwagę błędy w postępowaniu dowodowym sąd uchylił decyzje o nałożeniu kary za mieszanie odpadów komunalnych.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x