Zmiany w przetwarzaniu danych osobowych przedsiębiorców z CEIDG

Czasem mam wrażenie, że rzeczywistość zmienia się nam jak w kalejdoskopie — a że czasem skrzeczy… Wydaje mi się jakbym jeszcze pamiętał dzień kiedy pisałem o tym, że dane osobowe przedsiębiorców nie podlegają ochronie — a chwilę później o tym, że coś się zmieniło jeśli chodzi o tajność danych „osób z firmą” — a tu ustawodawca znów coś pozmieniał, i znów trzeba pisać od nowa.


dane osobowe przedsiębiorców CEIDG

Herr Adolph Schneider chyba nie ma już nic przeciwko przetwarzaniu jego danych osobowych (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zmierzam do tego, że opublikowana przed kilkoma dniami nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej — tj. Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893) — wraca częściowo do starego dobrego modelu uregulowanego swego czasu art. 7a ust. 2 ustawy prawo działalności gospodarczej.

Słowem: od 19 maja 2016 r. (data wejścia w życie nowelizacji) jawne dane i informacje udostępniane w CEIDG nie podlegają ustawie o ochronie danych osobowych — z wyjątkiem przepisów o kontroli przetwarzania danych przez GIODO oraz zabezpieczeniu danych.

art. 39b ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (od 19 maja 2016 r.)
Do jawnych danych i informacji udostępnianych przez CEIDG nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, z wyjątkiem przepisów art. 14–19a i art. 21–22a oraz rozdziału 5 tej ustawy.

Taka zmiana jest logiczną konsekwencją istnienia publicznej ewidencji przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą — czyli zwiększenia pewności obrotu (nie napiszę „zagwarantowania”, ponieważ nic nie gwarantuje stuprocentowej pewności — są kradzieże tożsamości, jest firmanctwo). Natomiast przynajmniej jest teraz jasne, że każdy będzie mógł pobierać i przetwarzać dane pozyskane z CEIDG — dzięki czemu będzie łatwiejszy dostęp do informacji o przedsiębiorcach (nie ukrywajmy, że nie każdy wie jak korzystać z CEIDG, pomijając, że jego konstrukcja też jest mało przyjazna).

Całkiem na marginesie warto dodać, że zmienia się także art. 39 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Od maja 2016 r.:

 • dane z CEIDG będą udostępniane (w inny sposób niż w serwisie internetowym CEIDG) wszystkim podmiotom nieodpłatnie (obecny art. 39 ust. 2 mówi o udostępnianiu odpłatnym);
 • odpada wymóg zawarcia w tym celu umowy z Ministerstwem Gospodarki — teraz będzie trzeba tylko ustalić warunki udostępnienia danych (obecny art. 39 ust. 4);
 • nie będzie także konieczności identyfikowania osób, które uzyskują dostęp do danych oraz celu uzyskania danych;
 • w ogóle nie będzie już ważny cel wystąpienia o dane z CEIDG (obecnie jest to opisane dość dziwnie: „w celach komercyjnych i niekomercyjnych”);
 • natomiast utrzymany będzie zakaz przekazywania innym podmiotom danych pozyskanych z CEIDG;
 • pozostaje natomiast odniesienie do ustawy o informacji publicznej jako regulującej zasady ponownego wykorzystania danych z CEIDG (art. 39 ust. 3 po nowelizacji odpowiada obecnemu art. 39 ust. 7).

W nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dostrzegłem jeszcze kilka ciekawych tematów, myślę, że uda mi się do nich wrócić.

6 comments for “Zmiany w przetwarzaniu danych osobowych przedsiębiorców z CEIDG

 1. AB
  20 listopada 2015 at 10:20

  Jaki jest sens zakazu przekazywania danych z CEIDG innym? Żeby CEIDG miało więcej prazy przy udostępnianiu każdemu z osobna?

  • 20 listopada 2015 at 12:05

   Są np. serwisy internetowe, które korzystają z tych danych. Można też sobie wyobrazić np. serwis ułatwiający przygotowywanie pozwów sądowych korzystających z tej bazy.

   • b52t
    20 listopada 2015 at 12:36

    Właściwie to robiący szablony z polami do wypełnienia.

   • sjs
    21 listopada 2015 at 09:47

    No i?

    • 21 listopada 2015 at 10:37

     No i musisz mieć te dane, z czegoś je jakoś zaciągnąć.
     Generalnie nie widzę problemu w tym, że jawne i publiczne dane przedsiębiorców mogą sobie fruwać.

 2. udip
  28 kwietnia 2016 at 08:40

  Czyli, że > 18 maja mogę wystapić z wnioskiem o udostepnienie ip i otrzymam bazę CEIDG, czy też dalej będę musiał „zasysać ja ręcznie” tylko, że teraz już na legalu? :) (captcha pewnie i tak nie zdejmą)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.