UOKiK wreszcie zauważył spam od Software Hauptstadt

Informacyjnie, ale warto zauważyć: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wreszcie dostrzegł spamy wysyłane — pod pozorem działania przez różne prokonsumenckie organizacje społeczne — przez spółkę pod firmą Software Hauptstad sp. z o.o. Wszystko wskazuje na to, że… ofertę kupna regulaminu dostał sam UOKiK, a tego było już za wiele.


UOKiK wydał komunikat w sprawie spamu namawiającego na zakupy regulaminów


Otóż w opublikowanym dziś w serwisie internetowym UOKiK komunikacie (Informacja UOKiK dla przedsiębiorców: oferty odpłatnej zmiany regulaminu) czytamy, iż:

Kierowane do przedsiębiorców emaile z ofertami odpłatnej zmiany regulaminu sklepu internetowego nie mają nic wspólnego z działalnością UOKiK i mogą naruszać prawo.

Nadawca rozsyłanych masowo wiadomości email podpisujący się jako Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Praw Konsumentów wzywa przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe do zmiany regulaminów, grozi pozwem sądowym i oferuje odpłatną pomoc. Listy otrzymują także odbiorcy nieprowadzący działalności gospodarczej – jednym z nich jest nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sposób, w jaki kierowana jest oferta budzi wątpliwości UOKiK. Niepokojącym sygnałem jest fakt, ze tożsamość nadawcy przesyłanej korespondencji jest trudna do ustalenia: brakuje danych pozwalających jednoznacznie zidentyfikować wskazaną fundację, natomiast domeny internetowe nadawcy zarejestrowane są przez osobę prywatną.

Zdaniem Urzędu działania nadawcy mają charakter nierzetelnej praktyki marketingowej i naruszają interesy przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że ich adresatami są profesjonalni uczestnicy rynku, którzy powinni dokonywać wyboru świadomie, po szczegółowej analizie przesłanych propozycji. W przypadku poniesienia szkody przez przedsiębiorcę w wyniku umowy zawartej z innym podmiotem gospodarczym swoich roszczeń może on dochodzić jedynie na drodze sądowej.

Korzystanie z oferty wskazanego w wiadomości email usługodawcy nie jest obowiązkiem żadnego przedsiębiorcy. Ustawa o prawach konsumenta wymaga jednak dostosowania regulaminu i samego systemu sprzedaży online. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnienie wymagań nowych przepisów i dostosowanie się do wymagań ustawy o prawach konsumenta, UOKiK przygotował nieodpłatne materiały dostępne w serwisie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl. (…)

Lepiej późno niż wcale — szkoda jednak, że regulator nie zabrał głosu w sprawie nieco wcześniej, czyli wtedy, kiedy afera z wysyłaniem wezwań do poprawienia regulaminu zataczała najszersze koła. Nie wiem ile osób dało się naciągnąć na bzdetne zakupy, natomiast czuję, że szybka i zdecydowana reakcja (mam na myśli właśnie taki komunikat) ze strony UOKiK wytrąciłaby jakiś argument z ręki tym, którzy liczyli na wprowadzenie w błąd adresatów spamu.

PS Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości czy można wiązać spółkę Software Hauptstadt sp. z o.o. z kretyńskim spamem, polecam teksty: O tym jak Software Hauptstadt zaprzeczało oraz O tym jak Software Hauptstadt pożegnało się z DotPay.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x