A ja zagłosuję na… ;-)

… nie, nie napiszę na kogo zagłosuję, nie tylko dlatego, że od 1 minuty mamy ciszę wyborczą (mógłbym przecież felietonik puścić godzinę temu).

Natomiast przypominam wszystkim P.T. Czytelnikom, że od dnia poprzedzającego dzień głosowania obowiązuje cisza wyborcza, która normatywnie opisana jest tak:

art. 107 ustawy kodeks wyborczy:
§ 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
§ 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona.

Cisza wyborcza oznacza, że nie jest dopuszczalna żadnego rodzaju publiczna agitacja polityczna — publiczna, czyli dozwolone jest prowadzenie prywatnych, salonowych rozmów. PKW uważa, że niedozwolone jest także lajkowanie na Fejsbóku i ja się z tym akurat zgadzam.

Oczywiście można dyskutować o tym jak cisza wyborcza ma się do wolności słowa — i czy w ogóle jest potrzebna (moim zdaniem nie jest potrzebna, nawet w bardziej okrzepniętych demokracjach kampania trwa do samego końca, tj. do zamknięcia lokali) — ale umówmy się, że ustawodawca jest racjonalny, więc ma zawsze rację (a jak nie ma racji, to patrz punkt powyższy).

Aha, ważne dla tych, których zdaniem przepis bez sankcji to przepis kulawy: za niemanie gęby na kłódkę można spodziewać się sankcji, a wynika to z art. 498 kodeksu wyborczego:

art. 498 ustawy kodeks wyborczy:
Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą
   podlega karze grzywny.

Na szczęście jest to przepis wyłącznie z zakresu prawa wykroczeń — zatem ewentualne naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy nie skończy się wpisem do Krajowego Rejestru Karnego — jednak mimo wszystko zachęcam do wstrzemięźliwości.

Wcale nie na marginesie dodam, że znane mi są postępowania o komentarze na portalach internetowych, w których w jakiś tam sposób zachęcano do głosowania w taki czy inny sposób — upraszam zatem o nie prowadzenie agitacji także w komentarzach (nie chcę mieć moich P.T. Czytelników na sumieniu ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x