Znak towarowy KAJMAN narusza prawa Lacoste (wyrok T-364/13)

Ściśle informacyjnie: Sąd EU orzekł dziś, że próba zarejestrowania znaku towarowego prezentującego kształt kajmana narusza prawa Lacoste do renomowanego znaku towarowego prezentującego krokodyla (wyrok z 30 września 2015 r., T-364/13).

Chodzi o spór o to podobieństwo (zrzut ekranu za komunikatem prasowym):


znak towarowy kajman lacoste T-364/13
Znak towarowy KAJMAN narusza prawa do renomy Lacoste (wyrok T-364/13).

Jak powiedziano w komunikacie prasowym „renoma krokodyla Lacoste pozwala udaremnić rejestrację kształtów krokodyla lub kajmana w odniesieniu do wyrobów ze skóry, ubrań i obuwia”, zatem próba rejestracji wspólnotowego znaku przez polskiego producenta takich towarów jest niedopuszczalna.

Rejestracja znaku towarowego KAJMAN mogłaby skutkować wprowadzeniem w błąd klientów co do pochodzenia towarów, a to dlatego, że sposób przedstawienia zwierzątka zasugerowałby odbiorców co do powiązań pomiędzy Lacoste a Kajman. Niezależnie zatem od wyraźnych różnic — kolorystyka, układ, użycie literek we wzorze polskiej firmy — zdaniem sądu przewaga Lacoste wynika właśnie z renomy logo używanego od wielu lat, przez co jest ono znane szerokiemu kręgowi odbiorców.

PS Marcin Maj (tak, ten z Dziennika Internautów) podpowiada mi, że popierniczyły mi się organy — ten wyrok nie został wydany przez TSUE. Niniejszym oddaję do rąk poprawioną wersję tekstu.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x