Prawnicy, nie bójcie się listeli (czy pismo od adwokata musi mieć formę papier-koperta?)

A skoro było już o predylekcji niektórych środowisk do posługiwania się corporate email bullshit — to może warto dziś pół akapitu o tym, że przecież nie zawsze pismo od adwokata musi mieć postać kartka+koperta — bo równie dobry jest listel i komputer?


pismo od adwokata
Art. 14 ust. 1 UoŚUDE nie wymaga formy pisemnej-papierowej. Wysyłanie listów na firmowym papierze jest zawracaniem głowy i mydleniem oczu klientom.

Przyznam, że czasem rozwala mnie taka sytuacja: piszę sobie coś do kogoś (najczęściej w imieniu P.T. Klienta), a jako człowiek szanujący czas, pieniądze i lasy — wiadomość kieruję na skrzynkę poczty elektronicznej (czasem jest to goły tekst, czasem dołączone zeskanowane pismo — co podpis, to podpis, a e-podpisu nie mam). A odpowiedź przychodzi… Pocztą z Trąbką.

Tymczasem kodeks cywilny nie kłamie:

  • zgodnie z art. 60 kc oświadczenie woli można złożyć w dowolny sposób (chyba że przepis szczególny wymaga jakiejś formy szczególnej), ba: ten sam przepis podpowiada, że dopuszczalne i skuteczne jest wyrażenie swej wolę w postaci elektronicznej;
  • natomiast w myśl art. 61 par. 2 kc jeśli oświadczenie woli zostanie wyrażone w formie elektronicznej, to przyjmuje się, że nastąpiło to z chwilą wysłania listela — o ile oczywiście nie pomylono adresu odbiorcy (tak, tu jest ryzyko zakwalifikowania czegoś jako spam, ale o tym może inną razą);
  • to oznacza, że przysłowiowe pismo od adwokata można przesłać na e-pocztę — i jest ono tak samo ważne. Rozumiem, że nie da się w ten sposób użyć wytwornego papieru firmowego, utrudnione będzie uczynienie podpisu z zawijasem — jednak oprócz kwestii wizerunkowych (a może „wywierania nacisku”?) trudno zarzucać coś elektronicznej formie prowadzonej korespondencji;
  • jeśli ktoś ma wątpliwość czy na przykład wezwanie z art. 14 UoŚUDE jest oświadczeniem woli — już we wrześniu 2016 r. pojawi się znowelizowany art. 65(1) kc (por. Kodeks cywilny: forma dokumentowa i elektroniczna czynności prawnej już w Dzienniku Ustaw) — o tym, że „Przepisy o oświadczeniach woli stosuje się odpowiednio do innych oświadczeń”.

z kodeksu cywilnego:
art. 60 Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
art. 61 § 2 Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Bo mnie jest szkoda lasów, szanowni państwo, szkoda lasów, czasu i nerw… a jeśli ktoś myśli, że papier zrobi większe wrażenie — to może i owszem, ale do czasu, do czasu…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
17
0
komentarze są tam :-)x