Zakaz używania munduru wojskowego (art. 61 par. 1 kw)

A na weekend smaczek nie lada: otóż kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz.U. z 2016 r. poz. 354).


Zakaz używania munduru wojskowego

Mamy zakaz używania munduru wojskowego — ja na szczęście mam na sobie spodnie M65, na które żandarmeria może sobie tylko popatrzeć (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Przepisy wprowadzają (a właściwie utrzymują, o czym poniżej) następujące zakazy:

  • zakaz używania munduru wojskowego, kompletnego lub jego części, a dotyczy to wszystkich rodzajów munduru — wieczorowego, galowego, wyjściowego, służbowego, polowego, ćwiczebnego i specjalnego;
  • do części stanowiących elementy składowe umundurowania objętych zakazem zaliczono m.in.: sweter, beret, pas żołnierski, oznaki wojskowe (lista jest naprawdę bardzo długa, por. par. 2 ust. 2 rozporządzenia);
  • zakaz używania munduru nie dotyczy niektórych elementów uniformu noszonych przez członków organizacji społecznych działających na rzecz obronności, młodzieży uczestniczącej w szkoleniach obronnych oraz umundurowania noszonego podczas uroczystości patriotycznych. Cały mundur mogą nosić rezerwiści lub żołnierze przeniesieni w stan spoczynku, weterani i kombatanci — oraz artyści w czasie wojskowych występów artystycznych i aktorzy w czasie kręcenia filmów.

Tytułem wyjaśnienia: to nie jest wielka nowość MON kierowanego przez Antoniego Macierewicza, podobny akt został wydany 11 lat temu (i bodajże na jego podstawie wojsko protestowało przeciwko przebraniu w mundur aktora Tomasza Karolaka w reklamie aut).

Natomiast na pewno warto zapamiętać, że uprawnienie do używania mundurów może kontrolować Żandarmeria Wojskowa (art. 12 ust. 3 ustawy o odznakach i mundurach), natomiast publiczne noszenie munduru, do którego nie ma się prawa, jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 1 tys. złotych (art. 61 par. 1 kw). (Zwrócę może uwagę, że przepis penalizuje noszenie munduru, ale raczej nie jego części, zatem moim zdaniem założenie pasa i beretu nie jest karalne.)

27
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pawel
Gość
pawel

A jak, można rozpoznać, że np. sweter jest wojskowy, a nie cywilny?

Olgierd Rudak
Gość

Te kaszmirowe czy szetlandy czy merynosy nosi cywilbanda. Wojskowy oddaje honory ;o)

robal_pl
Gość
robal_pl

Tylko to dotyczy AKTUALNEGO wzoru munduru, bo te nieaktualne wzory to chyba już nie są mundurem tylko strojem munduropodobnym. Oficjalnie.
Mam nadzieję…
A tak przy okazji.. to czy, nawet aktualny, mundur z odprutymi kieszeniami nadal jest mundurem i podlega ograniczeniom?

Olgierd Rudak
Gość

Z tymi mundurami, to jak z wszystkimi przepisami „nie wiadomo o co chodziło, oprócz tego, żeby dało się przyczepić” — art. 61 par. 2 kw: Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia — więc stary, ale może nieistniejący, a może zakazany, a może jednak tylko w ramach działań rekonstrukcyjnych… Sam nie wiem :(

SpeX
Gość

Co to znaczy organizacji prawnie nieistniejącej? Chodzi o organizację (strukturę), która została np zlikwidowana jak ZOMO, wojska PRL (to jest to samo co wojska IIIRP?) itp?

A co z wojskami specjalnymi?

Czyli nie można już chodzić na czarno lub korzystać z suchych skafandrów do nurkowania?

Olgierd Rudak
Gość

Nie mam bladego pojęcia.

Skoro nieistniejąca, to właściwie „nie ma i nie było” — czyli np. włożenie munduru Armii Włościańskiej Księstwa Kisielińskiego podlega karze (medale z konserw, baretki z kapsli, pagony z dętek rowerowych, białe portki z neoprenu, etc.).

Ale mam nadzieję, że to tylko (moja) złośliwa nadinterpretacja).

Jacek
Gość
Jacek

A mundur ze Star Treka, niby nie istnieje, a jednak większość widziała?

Adam314
Gość
Adam314

A co z mundurami innych krajów? Dużo ludzi nosi amerykańskie bojówki lub inne elementy umundurowania obcych wojsk. Sam mam kurtkę moro, spodnie i koszulę kupione z demobilu armii USA.

Olgierd Rudak
Gość

No na szczęście Macierewicz nie został jeszcze ani szefem Pentagonu ani Stawki, więc raczej ani budionówka, ani digitale nie są objęte jego zarządzeniami… Natomiast wykroczeniówce w ogóle nic do tego, dopóki nie zaczniesz całkowicie udawać jakiegoś SEALS-a (a osobiście uważam, że nawet full-uniform nie podlega penalizacji, ale to tylko moje zdanie i mogę je zmienić).

SpeX
Gość

Ooo a ja mam szalone pytanie, czy w budach wojskowych można chodzić?

b52t
Gość
b52t

Element munduru. ;-)

Olgierd Rudak
Gość

Podobnie jak onuce :)

b52t
Gość
b52t

Ale to w Rosji, choć ponoć ostatnio zrezygnowali z tego tradycyjnego elementu ubioru wojaków.

Olgierd Rudak
Gość
Olgierd Rudak
Gość

Więc :) chodzić można, nie wiem czy są wygodne (te, które były na wyposażeniu za komuny, to była tragedia, miałem takie, nosiłem z odprutymi ochraniaczami).

Na „liście Macierewicza” obuwia wojskowego brak ;-) ale może jest tak, że mundur składa się z butów i munduru właściwego, wówczas buty mieściłyby się w ogólnym pojęciu „mundur” ;-)

rozek12
Gość
rozek12

Jestem fotgrafem amatorem i zdarza mi się dosyć często śmigać po lasach i bagnach w zdobycznych wojskowych portkach i kurtkach z demobilu (łatwiej podejść zwierzynę) więc nowe uwarunkowania prawne dotyczą mnie bezpośrednio. Mam takie pytanie- w którym momencie mundur przestaje być mundurem? Czy chodzi tylko o aktualne wzory? Czy przykładowo odprucie lub zaszycie kieszeni pozwoli na uniknięcie sankcji? A jeśli przerobi się spodnie na szorty?

Olgierd Rudak
Gość

One nie są takie nowe, one są stare, ale wiecznie żywe :) Zachęcam do przeczytania samego rozporządzenia, gdzie są wskazane pojedyncze elementy munduru z „listy Macierewicza” — zakładam, że tak naprawdę zwiedzasz las w pewnych częściach uniformu, więc może nie jest tak źle. Czy wyrwanie kieszeni i pagonów załatwia sprawę? Coś mi świta, że to wówczas nie będzie mundur (ani jego element, bo to już nieregulaminowe jest). Ale tak naprawdę to jeden z tych przepisów, co pierwszy sierżant ŻW więcej będzie kojarzył, niźli magisterek prawa. BTW właśnie naszło mnie na jakieś digital desert. O ile tkanina jest lżejsza niż w… Czytaj więcej »

mmm777
Gość

`pierwszy sierżant ŻW więcej będzie kojarzył, niźli magisterek prawa’
Ano :)
Praktyk:
`Jeśli mundur posiada cechy zbliżone do współcześnie noszonego munduru to noszenie go bez uprawnień jest przestępstwem. Spróbujcie założyć współczesny mundur policyjny i wyjść w tym na miasto. Wystarczy spodnie i koszula. Bez oznaczeń przynależności garnizonowej, stopnia i dystynkcji. Nie dojdziecie w nim do najbliższego skrzyżowania. Zaraz zostaniecie zatrzymani jako „przebierańcy” i dobrze jeśli taka „przygoda” zakończy się tylko na komisariacie i skierowaniem sprawy do sądu. Gorzej jeśli osadzeniem na „dołku” i otrzymaniem sankcji prokuratorskich .’

Plesser
Gość
Plesser

A ja mam do Redaktora pytanie pozamerytoryczne i
związane ze zdjęciami ze spacerów leśnych. Od tygodnia jesteśmy, obecnie
tymczasowym, domem dla sporego owczarka, który niestety nie toleruje psów
żadnej płci, wieku i wielkości. Na wszystkie reaguje atakami prewencyjnej
agresji. W rezultacie życie na wrocławskim Oporowie jest od strony spacerowej
mocno utrudnione. Poszukuję dlatego gotowych recept na podwrocławskie lasów pod
kątem podjechania samochodem i wyprowadzenia psa traktem leśnym nie
uczęszczanym zazwyczaj przez psich spacerowiczów. Czy Redaktor jako psiarz może
w tej kwestii pomóc udzielając jakichkolwiek podpowiedzi?

Olgierd Rudak
Gość

Tak żeby zupełnie nieuczęszczane to nic nie wiem, zwłaszcza w okolicy Oporowa, ale: – niezłym rozwiązaniem może być wał między Janówkiem a zalewem przy Prężycach (albo od Prężyc w kierunku Brzegu Dolnego, też fajnie; niby dość daleko ale A8 może ułatwić życie). Nie obiecam, że nie będzie tam psów, ale na pewno 1/50 tego co w parkach wrocławskich. Gorzej jeśli pies lubi gonić zwierzynę, bo saren i dzików tam tyle co w IV księdze „Pana Tadeusza” https://www.openstreetmap.org/#map=15/51.2434/16.8449 – jeśli już mowa o A8, to można podjechać w okolice pól irygacyjnych, jeśli pies jest b. ostry, to tam prawie nikogo nie… Czytaj więcej »

Plesser
Gość
Plesser

Dziękuję za wszystkie wskazówki. Będziemy eksplorować.

przemek
Gość
przemek

Witam, mam pytanie: czy mogę nosić mundur polowy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej i będąc też żołnierzem zawodowym w przeszłości. Obecnie pracuję w wolnym zawodzie. Proszę o konkretne odpowiedzi osób zorientowanych temacie.

Olgierd Rudak
Gość

Nie jestem praktykiem, ale kłania się art. 67 ust. 3a ustawy o powszechnym obowiązku obrony oraz rozporządzenie MON z 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach o uzyskanie zezwolenia przez żołnierzy niepełniących czynnej służby wojskowej na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych:

– żołnierz rezerwy lub przeniesiony w stan spoczynku,
– tylko za zezwoleniem (decyzja szefa WSW),
– tylko w przypadku: święta państwowego, uroczystości związanych z walką o suwerenność i niepodległość, prelekcja, spotkanie autorskie lub uroczystości osobiste i rodzinne.

patryk8099
Gość
patryk8099

Niech żyje rewolucja

KonJarek
Gość
KonJarek

Czyli paradowanie naszego ministra MON w mundurze US Army z polskimi naszywkami mamy traktować jako stosowanie się do zakazu noszenia munduru przez osoby nieuprawnione? Przecież on nosi mundur, tyle że obcego wojska. Tak wygląda demonstrowanie patriotyzmu przez „największego patriotę 2016 roku”.

Olgierd Rudak
Gość

Myślę, że w jego przypadku można się powołać na starą cesarską zasadę — władca może przybrać mundur każdej jednostki, ba, może być nawet pułkownikiem jazdy w regimencie jego kuzyna (jak Wiluś w Petersburgu, etc.).

Poza tym, jeśli paradował poza granicami RP, to kodeks wykroczeń tam nie sięga :)

prawda
Gość
prawda

popadacie w paranoje tak jak i nasi politycy i tak za chwilę się okaże że – nie można nosić skarpetek ciemno zielonych bo wojsko takie nosi , nie można nosić onuc bo wojsko takie nosiło i czego jeszcze nie wolno? – nosić beretu , zielonego, bordo, szarego itd bo wojsko takich kolorów beretów takie nosi – myślę że w żandarmerii wojskowej nie ma idiotów i przymykają oczy na idiotyzmy polityków bez pojęcia tym bardziej że jak dojdzie co do czego armia nie odwoła się o pomoc do polityków i ministrów bo jak zwykle oni pouciekają – armia odwoła się do… Czytaj więcej »