Powiedział co wiedział #43 — „Załóżmy, że TK na czyjś wniosek wydaje orzeczenie, że jakieś województwo zostaje odłączone od Polski. Premier miałby to ogłosić?”

„Załóżmy, że TK na czyjś wniosek wydaje orzeczenie, że jakieś województwo zostaje odłączone od Polski. Premier miałby to ogłosić?”Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” na pytanie o odmowę publikacji wyroku K 47/15 w Dzienniku Ustaw


TK orzeczenie województwo odłączone
A mnie się marzy… oderwanie Księstwa Śląskiego. Mógłbym być nawet skromnym kauzyperdą na dworze księcia. (autor mapy: Zuber, CC-BY-SA 3.0)

Prawdę mówiąc… ręce opadają: czołowy polski polityk, niekwestionowany przywódca (dla którego premier i prezydent są raczej tylko zderzakami) — i takie farmazony?

Panie prezesie, ludzie kochani, dość tych populistycznych bzdur! Trybunał Konstytucyjny nie ma kompetencji w zakresie tworzenia prawa (ba nie ma nawet inicjatywy ustawodawczej) — TK może co najwyżej oceniać prawo już uchwalone przez parlament (art. 188 Konstytucji RP plus ustawa o TK).

Gdyby zatem pojawiła się ustawa mówiąca o odłączeniu jakiegoś województwa od Polski (może by tak… Księstwo Śląskie? i ktoś zaskarżyłby tę ustawę do Trybunału — dopiero wówczas Trybunał mógłby ocenić zgodność takich przepisów z Konstytucją RP. Natomiast możliwości zawnioskowania o wydanie orzeczenia, że jakieś województwo ma być odłączone od Polski… po prostu nie ma.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

72 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
72
0
komentarze są tam :-)x