Obowiązkowe szczepienie psów przeciwko wściekliźnie

A skoro w sobotę były testowane adresówki dla psa — gwoli przypomnienia, że za brak adresówki u puszczonego psa można zarobić mandat — to w poniedziałek rzut oka na kalendarz, a ponieważ niedługo minie rok odkąd zawitała do nas Kuata, będzie o tym z czego wynika obowiązkowe szczepienie psów przeciwko wściekliźnie — oraz że uchylanie się od szczepienia psów przeciwko wściekliźnie jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny.


szczepienie psów przeciwko wściekliźnie
Zdjęcie czysto ilustracyjne. Kuata szczepi się zawsze w maju (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1539) każdy przewodnik ma obowiązek cyklicznego szczepienia psa na wściekliznę — co roku, przy czym pierwsze szczepienie należy wykonać w ciągu 30 dni od ukończenia przez zwierzaka 3 miesiąca życia.

Psa szczepimy u weterynarza, który ma obowiązek wydać zaświadczenie lub dokonać wpisu do psiego paszportu; co ciekawe informacja o zaszczepieniu psa idzie też do powiatowego lekarza weterynarii — ciekawe czy ktoś to analizuje? — jeszcze lepsze, że wydane przez Ministra Rolnictwa rozporządzenie z 2005 r. reguluje maksymalne wynagrodzenie weterynarza za takie szczepienie — jest to 15 złotych (nie mylić z całym kosztem imprezy).

art. 56 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
1. Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
2. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
3. Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.
4. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii, o których mowa w ust. 3. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie, o którym mowa w art. 24e ust. 2.
4a. Dane z rejestru, o którym mowa w ust. 4, dotyczące szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu są przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce położenia zakładu leczniczego dla zwierząt, do 15 dnia następnego miesiąca. (…)

A jeśli niektórzy uważają, że nie powinno być obowiązku bez sankcji — tym razem strzał w dziesiątkę: uchylanie się od obowiązkowego szczepienia psa na wściekliznę jest wykroczeniem i podlega grzywnie (czyli aż do 5000 złotych, por. art. 24 par. 1 kw).

art. 85 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt
Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie — od tego obowiązku
— podlega karze grzywny.

Nic dodać, nic ująć. Wścieklizna to bardzo niebezpieczna choroba, lepiej jej zapobiegać niż leczyć.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
9
0
komentarze są tam :-)x