O tym czy pełnomocnictwo może mieć datę późniejszą niż skarga kasacyjna

Kluczowe dla istnienia świata pytanie: co było pierwsze, jajko czy kura? — wraca w licznych zapytaniach i wątpliwościach przedstawianych na kolegiach redakcyjnych Lege Artis (i nie tylko).

Tym razem przyszedł czas skupić się na jeszcze jednym kluczowym zagadnieniu: czy pełnomocnictwo może mieć datę późniejszą wcześniejszą niż sama czynność procesowa — a dokładnie: czy jeśli pełnomocnictwo do wniesienia skargi kasacyjnej ma datę późniejszą wcześniejszą niż sama skarga kasacyjna, to sąd drugiej instancji może ją odrzucić na podst. art. 398(6) par. 2 kpc?

postanowienie Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2016 r. (II PZ 26/15)
Opatrzenie dokumentu pełnomocnictwa datą późniejszą od daty wniesienia przez pełnomocnika skargi kasacyjnej nie może stanowić przesłanki zastosowania sankcji przewidzianej w art. 398(6) § 2 kpc.

W bazie orzeczeń SN nie ma jeszcze uzasadnienia tego orzeczenia, ale mniejsza z tym — na bank chodziło o to, że pełnomocnik wniósł skargę kasacyjną, razem z nią poszło pełnomocnictwo (art. 89 par. 1 kpc) — ale sąd dopatrzył się tego, że sam kwit pełnomocnictwa miał datę późniejszą wcześniejszą niż skarga kasacyjna. Toteż skarga została odrzucona, na co strona wniosła zażalenie — no i dzięki temu SN mógł się wypowiedzieć.

art. 89 par. 1 kpc
Pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa wraz z odpisem dla strony przeciwnej. (…)
art. 398(6) par. 2 kpc 

Sąd drugiej instancji odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu, skargę niespełniającą wymagań określonych w art. 398(4) § 1, nieopłaconą oraz skargę, której braków nie usunięto w terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalną.

Nie mówię, że zachęcam do testowania w praktyce — od sprawdzenia dat zawsze wszystko się zaczyna, zatem łatwo dostać kosza od sądu — niemniej warto pamiętać, że chociaż wszystko powinno iść ab ovo ad mala, to jednak wyjątek nie oznacza kryzysu.

Q.E.D.

PS wstyd przyznać, ale jakimś przejęzyczeniem we wcześniejszej ;-) wersji tekstu cały czas pisałem o przypadku, który nie był przedmiotem oceny SN — a przecież nie byłoby problemu gdyby pełnomocnictwo było wcześniejsze — problem był stąd, że pełnomocnictwo było udzielone później niż data skargi kasacyjnej.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x