Koszty procesu w sprawie o podleganie ubezpieczeniom społecznym (III UZP 2/16)

Tego nie sposób przeoczyć: w wydanej w środę uchwale Sąd Najwyższy zajął się tematem zwrotu kosztów procesu w sprawie o podleganie ubezpieczeniom społecznym.

uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 20 lipca 2016 r. (III UZP 2/16) — wpisana do księgi zasad prawnych
W sprawie o ustalenie istnienia bądź nieistnienia stosunku ubezpieczenia społecznego lub jego zakresu (o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego; o podleganie ubezpieczeniom społecznym) do niezbędnych kosztów procesu zalicza się wynagrodzenie reprezentującego stronę radcy prawnego, biorąc za podstawę zasądzenia opłaty za jego czynności z tytułu zastępstwa prawnego stawki minimalne określone w § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu.

Uchwałę podjęto w odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy w sprawie o ustalenie istnienia bądź nieistnienia stosunku ubezpieczenia społecznego lub jego zakresu (o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego; o podleganie ubezpieczeniom społecznym) do niezbędnych kosztów procesu zalicza się wynagrodzenie reprezentującego stronę radcy prawnego, biorąc za podstawę zasądzenia opłaty za jego czynności z tytułu zastępstwa prawnego stawki minimalne określone w § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu, czy też stawkę minimalną określoną w § 11 ust. 2 w związku z § 5 tego rozporządzenia?

Problem powstał wokół sprawy z odwołania ubezpieczonej od decyzji ZUS, który odmówił kobiecie statusu ubezpieczonej (stawiam dolary przeciwko orzechom, że chodziło o zatrudnienie ciężarnej — bo przecież w takich sprawach ZUS najczęściej stwierdza, że składki były niepotrzebne), jednak w apelacji orzeczono o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Po wygranej sąd zasądził zwrot kosztów procesu w podwójnej wysokości stawki przewidzianej dla sprawy o świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego (całe 120 złotych), jednak zdaniem skarżącej była to zwykła sprawa majątkowa, w której należało liczyć koszty od wartości przedmiotu sporu.

Pogląd ten podzielił Sąd Najwyższy, który w komunikacie po sprawie podkreślił, że według stanu prawnego na dziś (przypominam, że od 1 stycznia 2016 r. mamy nowe wysokości stawek minimalnych radców prawnych i adwokatów) pracownicy należałoby się nie 360 złotych lecz — bagatela — 4,8 tys. złotych.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x