Gry losowe przez internet (zmiany od kwietnia 2017 r.)

To naprawdę niesprawiedliwe: nie minął przecież rok odkąd napisałem piękny tekst o tym, że gry losowe przez internet są zakazane — a tu muszę napisać tekst kolejny, w którym przyjdzie mi ówczesne tezy nieco odkręcać. Czyli kolejny tekścik o nowelizacji ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 88), w myśl której organizowanie i udział w (niektórych) grach losowych organizowanych przez internet nie jest już objęty zakazem.


gry losowe przez internet
Ponieważ publikowanie obrazków wiążących się z nielegalnymi formami hazardu nadal jest ryzykowne prawnie, zdecydowałem się na obrazek ilustrujący zagrożenia wynikające z wszystkich nałogów (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Nie cieszcie się na zapas, tradycyjnie najistotniejsze zmiany wynikające z nowelizacji wyłuszczam w punktach:

  • nowa definicja gier losowych wyraźnie wskazuje, że mogą one być urządzane w sieci — „Grami losowymi są gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku” (art. 2 ust. 1 ustawy o grach hazardowych);
  • nie oznacza to jednak, że od kwietnia 2017 r. dopuszczalna będzie każda z form prowadzenia hazardu przez internet — nowelizacja dopisuje „internet” wyłącznie do definicji gier cylindrycznych oraz gier na automatach (warto zauważyć, że gry na automatach doczekały się podwójnej definicji, art. 2 ust. 3 i ust. 5 ustawy);
  • ba, gry losowe przez internet objęte są monopolem państwa — z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych (których definicja się nie zmienia i prawdę powiedziawszy nie wiem skąd tam ów internet…) — a skoro mowa o monopolu państwa, to nadal wykonywać mogą go tworzone przez premiera jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (art. 5 ust. 2 ustawy);
  • w ślad za tymi zmianami nowelizacji doczekał się osławiony art. 29a ustawy — obecnie ogranicza się on do całkiem nowego ust. 2, który (w dość pokrętny sposób) stanowi, że oczywiście nadal zakazowi podlega uczestnictwo w internetowym hazardzie organizowanym przez podmioty, które nie mają na tego zezwolenia (a na niektóre formy hazardu przez internet zezwolenia mieć nie można):

art. 29a ust. 2 ustawy o grach hazardowych
Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty niewykonujące monopolu państwa w tym zakresie, które urządzają gry hazardowe przez sieć Internet bez wymaganego zezwolenia.

  • obowiązki podmiotów parających się organizowaniem gier losowych przez internet określa art. 15d ustawy o grach hazardowych — domena wyłącznie .pl, hosting wyłącznie w EU lub EFTA, dostęp on-line skarbówki do danych o przebiegu gier, plus obowiązek wdrożenia regulaminu, którego szczegółową treść określa art. 15i ustawy;
  • do tego właśnie potrzebny będzie obowiązek blokowania dostępu do domen oferujących nielegalny hazard przez internet (art. 15f ustawy o grach hazardowych) — naruszenie monopolu państwa lub wejście w zakres, na który nie ma zezwolenia (lub prowadzenie serwisu w domenie innej niż .pl, etc.) — równa się szybki lot do rejestru.

Na marginesie: hazard jest zły, ale nie dla budżetu — automaty do gier będą mogły być stawiane poza kasynami (por. „Zakaz stawiania automatów do gier poza kasynami to ograniczenie swobody gospodarczej”), jednak także wyłącznie w ramach monopolu państwa (art. 5 ust. 1c) — zaś nowelizacja zakazuje już samego posiadania automatów do gier (art. 15j ustawy o grach hazardowych).

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych wchodzi w życie 1 kwietnia 2017 r.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x