Zakaz udziału w hazardzie internetowym (art. 29a ustawy o grach hazardowych)

Opublikowanie tekstu jednolitego ustawy o grach hazardowych (Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o grach hazardowych, Dz.U. z 2016 r. poz. 471) to chyba dobry moment by skrobnąć kilka zdań o zakazie udziału w hazardzie internetowym. Sęk w tym, że o hazardzie i grach losowych pisywałem wcale nie tak mało, ale w „tamtym” Lege Artis (por. Oczko wypadło temu misiu lub Jak Urząd Celny bogu ducha winny portal odcinał od internetu czy też O pokerzystach złapanych za rękę podczas czynu zabronionego lub Nowelizacja nowelizacji (ustawa hazardowa) — natomiast w „tym” Lege Artis temat traktowany jest nieco po macoszemu.

art. 29a ustawy o grach hazardowych
1. Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet.
2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet.
3. Zakazy określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia.

Co do hazardu w sieci to trzeba mieć na uwadze dwie podstawowe rzeczy (art. 29a ustawy hazardowej):

  • ze strony organizatorów mamy zakaz urządzania gier hazardowych przez internet;
  • w przypadku grających obowiązuje też zakaz udziału w hazardzie internetowym;
  • zakazy te nie dotyczą wyłącznie urządzania zakładów wzajemnych, ale tylko w zakresie udzielonego zezwolenia (w ogólności chodzi o totalizatory sportowe, w których należy „odgadnąć” wynik zawodów oraz bukmacherstwo, gdzie odgadnąć należy zaistnienie zdarzenia przyszłego jak np. wynik wyborów — art. 2 ust. 2 ustawy o grach hazardowych).

Dla przypomnienia: urządzający zakłady wzajemne przez sieć internet ma obowiązek podać, we wniosku o udzielenie zezwolenia, m.in.: adres i dokumentację techniczną serwisu internetowego, zasady weryfikacji wieku uczestników (zgodnie z art. 27 ust. 1-2 ustawy trzeba mieć 18 lat by wejść do jaskimi hazardu lub brać udział w hazardzie przez internet), „ekspertyzę” potwierdzających zabezpieczenie i możliwość weryfikacji dowodów udziału w zakładach (art. 36 pkt 8a ustawy). A to dlatego, że zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć obejmuje także dokładny adres strony internetowej, na której to wszystko będzie miało miejsce.

Zabroniony udział w „nielegalnym” hazardzie podlega karze: po nowelizacji kodeksu karnego skarbowego udział w grach losowych lub zakładach wzajemnych prowadzonych wbrew ustawie podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych (art. 109 kks), podobna sankcja grozi za uczestnictwo w zagranicznym hazardzie (art. 107 par. 2 kks).

A na zakończenie dobre pytanie — czy to ma sens? Moje zdanie jest jasne i niezmienne: ograniczenia w urządzaniu i uczestnictwie w hazardzie internetowym nie mają większego sensu. Aczkolwiek nawet jeśli słyszymy zapewnienia o konieczności „przeciwdziałania uzależnieniom„, to jasne powinno być, że chodzi o podatki.

11
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ajax
Gość
ajax

„przeciwdziałania uzależnieniom„, to jasne powinno być, że chodzi o podatki.
Uzależnienie od podatków? Pierwsze słyszę ale „różne są zboczenia” ;-D

Olgierd Rudak
Gość

No cóż, np. 23% VAT uzależnił — niezależnie od zależności politycznych…

Mike
Gość
Mike

Przecież każdy kto kupuje cokolwiek w sklepach jest uzależniony od podatków. :/

b52t
Gość
b52t

są towary i usługi ze stawką 0% oraz zw.

Mike
Gość
Mike

W ogóle to zamiast zezwolić i przyłożyć VAT do każdego wirtualnego żetonu to ci straszą stawkami dziennymi, z czego wynikają same problemy, ale nie dla gracza a dla fiskusa. Trzeba jakoś sprawdzić to konto na Kajmanach, gdzie uzależniony trzyma kasę, udowodnić, że zagrał on (IP to nie człowiek!). Puszka Pandora normalnie ;-)
A ktoś kto umie tego pokera zagrać to śmieje się z ilu by tam stawek dziennych, o ile w ogóle uda się go złapać i udowodnić.

b52t
Gość
b52t

Piskorski części majątku dorobić się miał w kasynie. ;-)

fisz
Gość
fisz

A przez BBS-y można?

Olgierd Rudak
Gość

Słaby jestem jeśli chodzi o BBS (w życiu na oczy nie widziałem), ale czy to aby nie korzysta z jakiegoś protokołu sieciowego?

Bo „internet” w przepisie na pewno nie dotyczy „www” lub „TCP/IP”. Aczkolwiek możemy przypuszczać, że ustawodawca mógł zapomnieć o jednej z technologii, która nie jest „internetem” (podobnie jak art. 29a wprost nie zakazuje hazardu via esemesy).

maho
Gość
maho

internet to tylko jeden z rodzajów sieci, choć tak powszechny że z siecią utożsamiany. Wcześniej były BBSy, Minitel i wiele innych mniej lub bardziej egzotycznych protokołów.

Olgierd Rudak
Gość

Rozumiem: „sieć” to internet, BBS, francuskie cudo na M (pamiętam, widywałem w urzędach pocztowych), etc.

Borek
Gość
Borek

Według mnie jest jasno napisane że chodzi o sieć Internet, a w tej sieci każda maszyna posiada adres IP. Minitel, a w zasadzie również BBSy to odrębne sieci pomimo korzystania z tej samej infrastruktury w postaci istniejącej sieci telefonicznej.