SN wyjaśnił co to jest przyłącze kanalizacyjne i wodociągowe

Odnotowuję poniekąd z obowiązku (skoro zdaniem posłów PiS instytucja uchwały SN narusza konstytucyjne gwarancje niezawisłości sędziowskiej, to ja tym chętniej o nich piszę): we wczorajszej uchwale Sąd Najwyższy zdefiniował czym jest przyłącze kanalizacyjne i wodociągowe.


przyłącze kanalizacyjne wodociągowe
Przyłącze kanalizacyjne: pd instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej; 2. Przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.

uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (III SZP 2/16)
​1. Przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej;
2. Przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.

Uchwałę wydano w odpowiedzi na następujące zagadnienie prawne przedstawione składowi 7 sędziów SN przez skład orzekający w sprawie ze skargi jednego z przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji przeciwko UOKiK (postanowienie SN z 28 października 2016 r., sygn. III SK 56/15):

1. Czy przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług, zakończoną studzienką, z siecią kanalizacyjną: a) na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej, b) na odcinku od studzienki do granicy nieruchomości, c) na odcinku od budynku do studzienki?
2. Czy przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości, czy też odcinek przewodu między granicą nieruchomości a wewnętrzną instalacją wodociągową w tej nieruchomości?

Sprawa może wydawać się banalna, ale wcale taka nie jest: właściwe rozumienie pojęcia przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego jest ważne i dla tych, którzy się budują, i dla tych, którzy mieszkają (zwłaszcza w sąsiedztwie, które nie współpracuje…) — ale i dla tych, którzy mają problemy z rozliczeniem się z dostawcami usług komunalnych.

Sęk w tym, że chociaż w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zdefiniowano pojęcia przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego, to w praktyce te pojęcia nadal budziły dużo wątpliwości — co przekłada się i na niepotrzebne spory sąsiedzkie, i na kwestie służebności, etc.

art. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2017 r. poz. 328)
5) przyłącze kanalizacyjne — odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej;
6) przyłącze wodociągowe — odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x