„Reset” terminu rękojmi po wymianie rzeczy na wolną od wad (projekt art. 568(2) kc)

A skoro rano było o tym, że data na paragonie nie może określać daty sprzedaży towaru, to wczesnym popołudniem warto napisać o projekcie nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego zakładającym „reset” kalendarza rękojmi za wady po wymianie towaru na wolny od wad (art. 568(2) kc).


okres rękojmi wymiana rzeczy

Morakniv Eldris — w przypadku tak solidnego noża można nie myśleć o rękojmi za wady (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Sęk w tym, że kupującemu przysługuje dwuletnia rękojmia w przypadku wad sprzedanej rzeczy (art. 568 par. 1 kc) — jeśli jednak wskutek skorzystania z uprawnień dojdzie do wymiany towaru na nowy (art. 560 par. 1 kc, art. 561 par. 1 kc), ów 2-letni termin liczy się od dnia „pierwotnej” sprzedaży. Słowem: klient ma nowy przedmiot, który może być tak samo wadliwy — ale długość rękojmi nie zmieniła się po wymianie rzeczy na nową (wolną od wad).

art. 568(2) kc (projekt)
Jeżeli kupującym jest konsument, termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi biegnie na nowo od dnia wymiany rzeczy na wolną od wad.

Warto zauważyć, że projekt nowelizacji dotyczy wyłącznie sprzedaży konsumenckiej — w przypadku zakupu „na firmę” termin ochrony nadal będzie liczony od daty sprzedaży (chyba że sprzedający uprawnienia te rozszerzy, art. 568 par. 1 kc).

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Adam314
Gość
Adam314

Przy okazji warto przypomnieć, że rękojmia dotyczy nie tylko zakupów w sklepie. Jesli kupujemy np. używane auto od innej osoby prywatnej to rękojmia też dziala. Sprawdziłem w praktyce :)

Olgierd Rudak
Gość

Chyba że w umowie ograniczono uprawnienia wynikające z rękojmi — aczkolwiek rozumiem, że nie ograniczono ;)

Joanna Niedziałek
Gość
Joanna Niedziałek

O, bardzo przydatna informacja. Przynajmniej nie będą firmy starały się jak najdłużej wymieniać wte i wewte wadliwych przedmiotów :)

Przemyslaw Gawdzik
Gość
Przemyslaw Gawdzik

Ale to nie ma nic do rzeczy. Drugie zgłoszenie reklamacji z tytułu rękojmi + wada istotna umożliwia żądanie zwrotu pieniędzy.

Olgierd Rudak
Gość

Słowem musi wymieniać tak długo, żeby ew. druga awaria nastąpiła po upływie 2 lat od sprzedaży :)

Joanna Niedziałek
Gość
Joanna Niedziałek

A to dobrze wiedzieć :)

lajkonick
Gość
lajkonick

Jet tu pewna niespójność. Producent odpowiada w stosunku do handlowca przez jeden rok, handlowiec w stosunku do konsumenta może odpowiadać w nieskończoność. Handlowiec nie ma żadnego wpływu na jakość towaru, jedyne co może to zaprzestać handlu tym towarem, ale to się stanie gdy już będzie płacił za błędy producenta. Krok uważam za dobry, ale należałoby zrównać okres rękojmi w umowach konsumenckich i tych pomiędzy przedsiębiorcami.

Olgierd Rudak
Gość

Rękojmia B2B nie ma nic wspólnego z roszczeniami sprzedawcy wobec podmiotu, od którego towar kupił. Jedyny termin ograniczający jego roszczenia określa art. 576(2) kc, natomiast cała odpowiedzialność (art. 576(1)-576(4) kc nie jest w inny sposób ograniczona czasowo.