Czy w listopadzie warto jechać w Góry Stołowe?

Listopad to bardzo dobry miesiąc na wypad z psem w góry: stabilniejsza pogoda, niższe temperatury, piękne kolory.
Kilka dni temu znów poniosło nas w — opisywane już na łamach „Czasopisma” wielokrotnie — Góry Stołowe; stąd dziś znów minimum słów, maksimum obrazków — uszeregowanych geograficznie, od południowego zakątka pasma (Hejszowina) aż po Teplickie Skalne Miasto na północy. Oglądajcie i inspirujcie się ;-)


psem Góry

Na Ochocie Magdaleńskiej — widok z lotu ptaka na Radków i przyległości (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Krzyż Marty

Krzyż Marty — ustawiony w 1644 r. pokutny krzyż upamiętniający tragiczną śmierć dziewczyny zamordowanej w 1628 r. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem Góry

Listopad z psem w górach to same plusy: niższe temperatury, więcej wody, mniej męczarni dla zwierzaka (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Machowski Krzyż

Przechodząc z Pasterki w Broumovskie Ściany po drodze mijamy Machovský kříž z 1859 roku (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


olgierd rudak góry pies

Piękna i bestia (która radosnym liźnięciem prawie wyłupiła mi oko ;-) (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Koruna Broumovske Steny

Vyhlídka na Korunie to żelazny punkt przejścia przez południową część Broumowskich Ścian (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Koruna Broumovske Steny

Jesienne widoki z Koruny (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem Góry

Z psem w Góry Stołowe — jesienią najlepiej: nie trzeba dźwigać wody dla czworonoga i jest chłodniej, dzięki czemu mimo krótszego dnia zasięgi wcale się nie zmniejszają (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Broumovske Steny

Góry Stołowe, Broumovské stěny, Skalne Miasto — niesamowitość tego pasma wynika z form i kształtów wyciosanych w czarodziejskim piaskowcu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

Piaskowce, bagienka, torfowiska, kręte przejścia, ciasne korytarze… Góry Stołowe nie mogą się znudzić! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Junácká Vyhlídka, Broumovské stěny

Junácká Vyhlídka to okazja do spojrzenia na Szczeliniec z „nieco innej” perspektywy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Kamienna Brama Broumovskie Steny

Kamenná brána… cuda, cuda… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Kamienna Brama Broumovske Steny

Zapozować do wspólnego zdjęcia pod tym kamiennym łukiem — bezcenne (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

Pod Sępim Gniazdem; za naszymi plecami strome i kręte schody, którymi wchodzi się na te skały (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

Supí hnízdo to nasz kolejny żelazny punkt w Broumowskich Ścianach (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Skalní divadlo

Skalní divadlo — nie umiem na zdjęciu oddać choćby 10% piękna i majestatu tego miejsca. To trzeba zobaczyć na własne oczy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

I jeszcze pamiątkowy pstryk ze Skalnego Teatru (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

Kuata to słodka psica, ale pozowanie do zdjęć zdecydowanie jej nie wychodzi. Tu rzadki przypadek, że jakoś to wygląda (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

Teplickie Skalne Miasto — jedna z tajemniczych bram prowadzących do… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Teplickie Skalne Miasto

Subiektywnie preferuję Teplickie Skalne Miasto — skały są wyższe, przejścia ciaśniejsze, bardziej mroczne, całość sprawia dziksze wrażenie. Zwykle jest tu też mniej zwiedzających, niż w Adrszpachu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Teplickie Skalne Miasto

Szlak przez Skalne Miasto często wiedzie ciasnymi korytarzami, czasem po drewnianych pomostach… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Teplickie Skalne Miasto

… a część pomostów prowadzi ponad potokami (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

To był trzeci już wypad Kuaty do Skalnego Miasta — i na pewno nie ostatni! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Teplickie Skalne Miasto

Teplickie Skalne Miasto w listopadzie: darmowy parking (50 koron za osobówkę), zamknięte kasy przy wejściu (czyli oszczędzone po 70 koron od łebka i 15 koron od pieska), cztery spotkane osoby — w tym dwóch pracowników — żyć nie umierać (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


psem góry

Po zwiedzeniu Teplickiego Skalnego Miasta zachęcam do zejścia niebieskim szlakiem obejściowym — do Wilczego Wąwozu, którym można przejść do Adrszpachu (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


skalna brama Cap Teplice

Ciekawy jest też szlak prowadzący na południe, ku wierzchołkowi o nazwie Čáp, gdzie znajduje się wieża widokowa — a idąc dalej na południe można zobaczyć taką oto skalną bramę (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


(Informacja dla ciekawskich: czwartek — Teplickie Skalne Miasto, piątek — Hejszowina, sobota — Broumovskie stěny część południowa, niedziela — północna część Broumovskich stěn; uwaga, część kreseczek przebiega po nielegalu…)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o