Czy samochód z instalacją gazową może parkować na podziemnym parkingu?

Stare i dobre pytanie brzmi: czy to prawda, że przepisy o ruchu drogowym zakazują parkowania samochodu na gaz na podziemnym parkingu?


samochód gaz podziemny parking
Takiego znaku drogowego (wariacji nt. znaku B-2) nie ma w rozporządzeniu — to o tyle normalne, że zakaz parkowania samochodów wyposażonych w instalację gazową nie wynika z przepisów ruchu drogowego (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0

Jedynie słuszna odpowiedź brzmi: żaden z przepisów prawa o ruchu drogowym nie zakazuje parkowania samochodów z LPG na podziemnym parkingu.
Natomiast pewne regulacje — i wątpliwości — wynikają z przepisów regulujących warunki techniczne budynków.

§  108 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia MI z 2002 r. w w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422)
W garażu zamkniętym należy stosować wentylację: (…) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan — w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu.

Dalej będzie w punktach:

  • garaż zamknięty to taki, który ma pełną obudowę wewnętrzną (czyli ściany) i zamykane otwory (bramę, drzwi);
  • obowiązkiem inwestora budującego taki garaż jest zapewnić — w zależności od rodzaju garażu (nieogrzewany nadziemny wolnostojący, ogrzewany nadziemny, etc.) odpowiedni rodzaj wentylacji — naturalną, grawitacyjną, mechaniczną sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla lub mechaniczną sterowaną czujnikami sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan;
  • stąd też jeśli podłoga jest położona poniżej poziomu terenu (czyli mamy zjazd w dół), a na parkingu mogą parkować samochody na gaz — wówczas należy założyć wentylację mechaniczną sterowaną czujnikami sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan;
  • podkreślam: literalnie rzecz ujmując jeśli parking nie jest „w dół”, to o jakimkolwiek zakazie wjazdu aut z LPG nie ma mowy;
  • dla jasności: widziane gdzieniegdzie (jak na obrazku ilustrującym tekst) wariacje nt. znaku drogowego B-2 (lub też B-36) z dopiskiem „LPG” (lub podobnym) nie są znakami drogowymi — i tu mamy pewną pułapkę, bo oczywiście stawianie nielegalnych znaków drogowych jest wykroczeniem (art. 85 par. 1 kw) — ale znów uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek stosować się nawet do znaków niezgodnych z przepisami. Jak z tego wybrnąć? Ano moim zdaniem tak, że art. 5 pord dotyczy „drogi”, a podziemny parking nie jest drogą.

Co jednak nie zmienia faktu, że sytuacja jest nieco patowa — w Polce ca. 3 mln pojazdów ma instalację gazową, zaś z rozporządzenia wynika, że inwestor może ale nie musi stosować wentylację z czujnikiem stężenia propanu-butanu — ale właściwie nie ma narzędzi by jednoznacznie zakomunikować kierowcy, że jego garaż zamknięty nie nadaje się do parkowania.

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
17
0
komentarze są tam :-)x