Czy będą mandaty za wjazd rowerem do strefy czystego transportu?

Tytułowe pytanie może się wydawać nieco podchwytliwe, ale nie bójmy się jego zadać raz jeszcze — czy dozwolony jest wjazd rowerem do strefy czystego transportu? A skoro wczoraj było kilka zdań o tym jak wyglądają nowe znaki drogowe wyznaczające strefę czystego transportu — dziś będzie kilka zdań o tym, że wszystko wskazuje na to, że za wjazd zero-emisyjnym bicyklem do obszaru mającego za zadanie chronić ludność przed zanieczyszczeniami będzie można zarobić 500 złotych mandatu.


wjazd rowerem strefa czystego transportu

To na razie tylko projekcja mojej wyobraźni (oraz nikłych umiejętności w GIMP-ie) — ale być może już wkrótce okaże się, że bez uchwały gminy rowerem nie będzie można poruszać się w strefie czystego transportu (fot. i opracowanie Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Dalej będzie w punktach, bo tak mi jest najprościej:

  • swobodnym wjazdem do strefy czystego transportu cieszyć będą się wyłącznie (i) pojazdy elektryczne, (ii) napędzane wodorem lub (iii) gazem ziemnym (art. 39 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych), a także m.in. radiowozy policji, karetki pogotowia, autobusy szkolne oraz pojazdy należące do mieszkańców strefy, ale tylko te do DMC do 3,5 t (art. 39 ust. 3 ustawy);
art. 39 ust. 1 ustawy o elektromobilności i paliwach (Dz.U. z 2018 r. poz. 317, poz. 1356)
W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko w związku z emisją zanieczyszczeń z transportu w gminie liczącej powyżej 100 000 mieszkańców dla terenu śródmiejskiej zabudowy lub jej części, stanowiącej zgrupowanie intensywnej zabudowy na obszarze śródmieścia, określonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, można ustanowić na obszarze obejmującym drogi, których zarządcą jest gmina, strefę czystego transportu, do której ogranicza się wjazd pojazdów innych niż:
1) elektryczne;
2) napędzane wodorem;
3) napędzane gazem ziemnym.
  • dla ułatwienia: chodzi tylko i wyłącznie o pojazdy samochodowe w rozumieniu art. 2 pkt 33 pord (por. definicja „pojazdów” w art. 2 pkt 12, 14 i 15 uepa);
  • pojazdem samochodowym jest „pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego” (art. 2 pkt 33 pord, pojazdem silnikowym nie jest motorower, art. 2 pkt 32 pord);
  • pojazdem jest też rower (art. 2 pkt 47 pord) — rower nie jest jednak ani pojazdem silnikowym (nawet taki z pomocniczym silnikiem elektrycznym, nawet nawet taki z dołożonym napędem), ani pojazdem samochodowym;
  • (jakby ktoś miał wątpliwości: ustawodawca nie zapomniał o takich pojazdach jak „motorower, rower lub wózek rowerowy” — jednak wyłącznie w kontekście ładowania na potrzeby napędu takiego pojazdu, art. 2 pkt 5 uepa);
  • co należy rozumieć — a przynajmniej ja rozumiem to w ten sposób — że skoro w strefie czystego transportu „ogranicza się wjazd pojazdów innych niż”, to oznacza, że ex definitione będzie można jeździć wyłącznie takimi właśnie pojazdami — co innego gdyby mowa była o zakazie korzystania z określonej kategorii pojazdów (samochodowych) — chyba że rada gminy skorzysta z uprawnienia do ustanowienia innych wyłączeń od zakazu wjazdu (art. 39 ust. 4 uepa), choćby i za opłatą (art. 39 ust. 4a uepa).

Słowem: tak, wszystko wskazuje na to, że racjonalny ustawodawca ograniczył wjazd rowerów do strefy czystego transportu — cała nadzieja, że włodarze gmin, jeśli zdecydują się na ustanowienie stref, uwzględnią pojazdy napędzane siłą mięśni (ale przecież też motorowery elektryczne!) w stosownych uchwałach — bo w przeciwnym razie będą mogły sypać się mandaty z art. 96c kodeksu wykroczeń.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

58 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze