Ustawa o wolnym poniedziałku po wolnej niedzieli

A jednak się kręci: dziś w Dzienniku Ustaw opublikowano akt prawny, od którego nieomal dostałem zajadów — czyli ustawę wprowadzającą wolne 12 listopada 2018 r. (ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Dz.U. z 2018 r. poz. 2177).


Wolny 12 listopada 2018
W Dzienniku Ustaw — rzutem na taśmę — udało się opublikować ustawę, dzięki której wolny będzie poniedziałek 12 listopada 2018 r.

Nieszczęsna ustawa o wolnym poniedziałku po wolnej niedzieli różni się dość mocno od jej nieszczęsnego projektu — tego, który przez ostatnie tygodnie tumanił i ośmieszał.

Mnie rzuca się w oczy brak doniosłej preambuły, nie ma także zakazu zakazu handlu, dodano jednak obowiązek pracy przez szpitale i ambulatoria, które mają kontrakty z NFZ. Nikt oczywiście nie pomyślał np. o sądach, które mają powyznaczane terminy na ten dzień — ale przecież rozprawy po prostu spadną i już. Grunt, że posłowie odwalili kawał dobrej roboty, a prezydent znów stanął na wysokości zadania i mimo późnej pory ustawę podpisał (nadgodziny miał też człek z RCL, który sygnował dokument o 18:34:53 — donioślej byłoby chyba poczekać na jakąś okrągłą godzinę?).

USTAWA
z dnia 7 listopada 2018 r.
o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Art. 1. Dzień 12 listopada 2018 r. jest Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 2. Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.

Art. 3. 1. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia.

2. Apteka ogólnodostępna, która zgodnie z uchwałą rady powiatu, o której mowa w art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. — Prawo farmaceutyczne jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy, zapewnia tę dostępność także w dniu 12 listopada 2018 r.

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Ustawa wprowadzająca jednorazowe święto i jednorazowy wolny dzień 12 listopada 2018 r. wchodzi w życie po oszałamiającym jednodniowym vacatio legis — czyli już jutro. Czyli cyrk jak co dzień.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
24
0
komentarze są tam :-)x