„Przeważająco” sprzedajesz prasę lub bilety komunikacji miejskiej lub papierosy lub kupony Totka? To możesz mieć otwarte także w niedzielę (I KZP 13/18)

Krótko i na temat: w podjętej wczoraj uchwale SN stwierdził, że zakaz niedzielnego handlu nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy jako „przeważającą działalność” mają (łącznie) w ofercie prasę, bilety komunikacji miejskiej, papierosy oraz kupony Totka — a także tych, którzy oferują tylko jeden z tych rodzajów towarów.

uchwała Sądu Najwyższego z 19 grudnia 2018 r. (I KZP 13/18)
„Przeważająca działalność”, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, to działalność dotycząca handlu łącznie prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, jak i taka działalność, która za swój przedmiot ma tylko jeden ze wskazanych w tym przepisie asortyment.

Salomonowej tej odpowiedzi udzielono na następujące zagadnienie prawne przedstawione przez SO w Olsztynie:

Czy przeważająca działalność, o której jest mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i w święta oraz niektóre inne dni, to działalność polegająca łącznie na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych czy też wystarczające jest aby była to przeważająca działalność mająca za przedmiot tylko jeden ze wskazanych tam asortymentów?

Wątpliwości dotyczyły przepisu wymieniającego rodzaje placówek, które nie są objęte zakazem handlu w niedziele — który posługującego się pojęciem „przeważającej działalności” w zakresie handlu, wymieniając kilka rodzajów towarów (prasa, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, etc.), nie precyzując jednak czy sprzedawca powinien mieć w ofercie wszystkie te towary, czy wystarczy jeden, by korzystać z możliwości prowadzenia niedzielnego handlu.

art. 6 ust. 1 pkt 6 uohwnśonid
1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje:
6) w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;

Całkiem na marginesie, bo ja tu widzę jeszcze inne potencjalne problemy związane z ową „przeważającą działalnością”: przeszukując kody PKD (do których wszakże odsyła art. 6 ust. 2 uohwnśonid) nie znajduję tam nic o handlu czy sprzedaży „prasy”, czy „kuponów gier losowych” (ale jest np. „47.26.Z — Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach” i „47.81.Z — Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach”), natomiast gry losowe i zakłady wzajemne figurują wyłącznie jako „92.00.Z — Działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi”).

Tak czy inaczej serce roście jak się widzi, że SN dostrzega także bieżące problemy wynikające z aktualnej działalności prawodawczej.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
6
0
komentarze są tam :-)x