Krótko i na temat: w wydanym dziś wyroku Sąd EU podtrzymał wcześniejsze stanowisko EUIPO — że rejestracja znaku towarowego „NEYMAR” przez osobę postronną jest nieważna (wyrok Sądu EU z 14 maja 2019 r. w sprawie Carlos Moreira vs. EUIPO, T-795/17).

Sprawa zaczęła się w 2012 r. od dokonanego przez Portugalczyka Carlosa Moreirę zgłoszenia w EUIPO unijnego znaku towarowego „NEYMAR” (dla odzieży, obuwia i nakryć głowy). Trzy lata po zarejestrowaniu znaku skuteczny wniosek jego o unieważnienie wniósł piłkarz z Brazylii o nazwisku Neymar Da Silva Santos Júnior; od decyzji unieważniającej oznaczenie odwołał się uprawniony — sprawa trafiła do sądu.
W wydanym orzeczeniu Sąd EU stwierdził, że rejestracja znaku towarowego „NEYMAR” nastąpiła w złej wierze: wnioskodawca wiedział o istnieniu piłkarza, zaś jego twierdzenia, iż nie wiedział, że Neymar Da Silva Santos Júnior jest wschodzącą gwiazdą futbolu (na którym w ogóle słabo się znał, co jednak nie przeszkodziło mu w wystąpieniu, dokładnie w tym samym dniu, o rejestrację innego znaku towarowego — „IKER CASILLAS”). Owszem, głośny transfer brazylijskiego zawodnika do klubu FC Barcelona nastąpił dopiero w 2013 r., ale już w l. 2009-12 był popularny, a jego osoba cieszyła się niemałym zainteresowaniem — a traf chce, że sławę zdobył właśnie posługując się nazwiskiem Neymar.
W konsekwencji pozwala to wysnuć wniosek, że wnioskodawcą kierowała wyłącznie chęć skorzystania z renomy zawodnika — przynajmniej skarżący nie wykazał, iżby kierowało nim cokolwiek innego niż wola pasożytniczego wykorzystania sławy i popularności piłkarza. Z tego względu należy przyjąć, iż znak towarowy „NEYMAR” został zarejestrowany z naruszeniem przepisów, zatem EUIPO słusznie unieważnił sporne oznaczenie.