Ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście (projekt)

Krótko i na temat: w serwisie internetowym RCL opublikowano krótki projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym zmieniający nieco relacje pieszy-kierowca na drodze, a zwłaszcza przewidujący pierwszeństwo pieszego wchodzącego na przejście.


pierwszeństwo pieszego wchodzącego przejście
Po nowelizacji przepisów ruchu drogowego kierowca będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu — nie: mającemu zamiar wejść — na przejście dla pieszych (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

A mianowicie:

  • obecnie obowiązujące przepisy nakazują kierującemu pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 pord);
  • zgodnie z projektem kierowca będzie miał też obowiązek nie tylko zmniejszyć prędkość jazdy w taki sposób, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych, ale też uwzględnić pierwszeństwo pieszego wchodzącego na przejście (nie: ma zamiar wejść);

art. 26 ust. 1 pord (projekt)
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

  • co ciekawe chociaż projekt nowelizuje przepis regulujący zasady przejścia pieszego przez jezdnię — to nowe brzmienie art. 13 ust. 1 pord utrzymuje zasadę, iż pierwszeństwo przysługuje pieszemu znajdującemu się na przejściu (oczywiście pewną sprzeczność norm można tłumaczyć z pewną dozą dialektyki („ustąpić pierwszeństwa” vs. „ma pierwszeństwo”), wszakże racjonalny ustawodawca wie co robi, jednak wydaje mi się, że nowelizacja powinna precyzować, iż pierwszeństwo przysługuje także pieszemu wchodzącemu na przejście;

art. 13 ust. 1 pord (projekt)
Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

  • projekt likwiduje także dość kuriozalny przepis pozwalający na jazdę w terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h w godzinach 23.00-5.00 (znowelizowany art. 20 pord określa jako dopuszczalną prędkość pojazdu 50 km/h, oczywiście z wyjątkiem stref zamieszkania).

Zgodnie z założeniami projektodawcy nowe regulacje mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x