Czy na „straszak” z zaślepioną lufą i amunicję 8 mm trzeba mieć pozwolenie?

A teraz coś z całkiem innej beczki czyli kilka akapitów o tym, że posiadanie broni palnej alarmowej kalibru 8 milimetrów wymaga pozwolenia, nawet jeśli „straszak” ma zaślepioną lufę (wyrok Sądu Okręgowego w Krośnie z 9 lipca 2020 r., II Ka 464/19).


posiadanie broni palnej alarmowej
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Sprawa dotyczyła obywatela Italii oskarżonego o posiadanie broni palnej alarmowej — pistoletu alarmowego ME 38 P kal. 8 mm — co potraktowano jako przestępstwo nielegalnego posiadania broni palnej bez pozwolenia (art. 263 par. 2 kk).

Obrona uważała, że „straszak” z zaślepioną lufą nie może być traktowana jako broń palna, niezależnie od tego, że przeznaczona jest do amunicji o kalibrze 8 mm, zarazem możliwość kwalifikacji posiadania broni przez oskarżonego — obcokrajowca, który przeprowadził się do Polski i przywiózł ze sobą (całkowicie legalny w jego kraju) pistolet — jako przestępstwa wyklucza błąd co do prawa (art. 30 kk). Mężczyzna był przeświadczony, że skoro taka broń hukowa jest legalna we Włoszech, to będzie i w Polsce, nigdy nie ukrywał pistoleciku, którym nawet nie można miotać pocisków — zaś sąd powinien rozstrzygnąć takie wątpliwości zgodnie z zasadą in dubio pro reo.

art. 7 ust. 3 ustawy o broni i amunicji
W rozumieniu ustawy bronią palną alarmową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość nie większą niż 1 metr.

Sąd odwoławczy nie podzielił tych argumentów: w świetle opinii biegłego z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji nie ma wątpliwości, że pistolet hukowy ME 38 P kal. 8 mm jest bronią alarmową w rozumieniu ustawy. Nie ma przy tym znaczenia, że wylot „lufy” jest trwale zaślepiony, a broń nie jest w stanie wystrzelić poza efektem akustycznym (hałasem) i razić żadnego celu — a to dlatego, iż ta broń posiada „element zastępujący lufę z otworem odprowadzającym gazy powystrzałowe umieszczonym w górnej jego części, na zakończeniu komory nabojowej zdolnej pomieścić i przeznaczonej do odstrzelenia naboju alarmowego (ślepego) kal. 8 mm K”.

art. 11 pkt 11 ustawy o broni i amunicji
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
11) posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.

Nie można przy tym przyjąć za dobrą monetę stanowiska, iż oskarżony działał w warunkach usprawiedliwionego błędu co do bezprawności czynu — fakt, że taką broń można posiadać bez pozwolenia w Italii nie oznacza jej legalności w Polsce, zatem przeprowadzając się oskarżony powinien był sprawdzić status prawny przedmiotu i wystąpić o pozwolenie na broń.

W konsekwencji oznacza to, że okoliczności zarzucanego czynu nie budzą wątpliwości, zatem zaskarżony wyrok został utrzymany w mocy (co sąd wytłumaczył w uzasadnieniu, które zostało sporządzone na formularzu).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x