Skarga do WSA jest pierwszym pismem w sprawie — a więc musi zawierać numer PESEL skarżącego

Czy strona skarżąca decyzję do WSA musi podać swój numer PESEL w skardze, bo informacja ta musi pojawić się w pierwszym piśmie w sprawie? Czy jednak skarga do sądu administracyjnego — skoro skarży się decyzję będącą efektem prowadzonego postępowania (a w papierach PESEL może już być) — nie jest pierwszym pismem? (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 września 2023 r., I GZ 272/23).


Böhmische Aussicht
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Olgierd Rudak, CC BY-SA 4.0)

Sprawa zaczęła się od wniesionej do WSA skargi na decyzję ZUS. Ponieważ w treści skargi zabrakło numeru PESEL skarżącej, sąd wezwał ją do usunięcia tej wady formalnej w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Skarżąca wysłała odpowiedź — trzy dni po terminie, a przecież „uzupełnienie braku po terminie jest równoznaczne z jego nieuzupełnieniem” — a więc WSA skargę odrzucił (postanowienie WSA w Kielcach z 14 czerwca 2023 r., I SA/Ke 224/23).

W zażaleniu na odrzucenie skargi zainteresowana podkreśliła, że sąd może sobie sam ustalić PESEL „w odpowiedniej bazie”, ponadto „nie doczytała terminu” i myślała, że na to jest, jak zawsze, 14 dni — no i wszakże skoro PESEL podała, to sprawę można prowadzić dalej.

art. 46 par. 2 pkt 1 lit. b) prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Pismo strony [wnoszone do sądu administracyjnego] powinno ponadto zawierać w przypadku:
1) gdy jest pierwszym pismem w sprawie:
b) numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną, oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku, lub

Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił tych argumentów: każde pierwsze pismo strony w postępowaniu sądowoadministracyjnym powinno zawierać numer PESEL. Takim pierwszym pismem w sprawie jest także skarga do WSA, nawet jeśli dana ta figuruje w aktach postępowania administracyjnego (uchwała 7 sędziów NSA z 3 lipca 2023 r., II GPS 3/22).
Biorąc zatem pod uwagę, że skarżąca informacji tej nie podała, nie odpowiedziała także we właściwym czasie na wezwanie sądu — należy przyjąć, że brak formalny uzasadniał odrzucenie skargi z przyczyn formalnych.

(Analogicznie także np. postanowienie NSA z 19 września 2023 r., I OZ 375/23 — w tym przypadku skarżąca przesłała informację o swoim PESEL-u za pośrednictwem listela, czy też postanowienie NSA z 26 września 2023 r., I OZ 398/23.)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x