Dowód osobisty via ePUAP: proszę bez paniki, to planowane opóźnienie

Kiedy pisałem 3 dni temu felieton o tym, że możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet — przypomnijmy, że stosowana ustawa weszła w życie 1 marca 2015 r. —  to żart godzien Borata nie sądziłem, że polska administracja potraktuje swoją nową rolę z taką powagą. Sprawa jest prosta: dowód osobisty via ePUAP ma planowane opóźnienie, które sięgać ma maja…

Dowód osobisty ePUAP — opóźnienie opóźnieniem, ale prowizorka już jest. Jeśli chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty via ePUAP, kliknij tutaj.

dowód osobisty ePUAP opóźnienie
Przepisy weszły w życie 1 marca 2015 r., ale być może doczekają się wykonania w maju 2015 r.

Wytłumaczenie jest proste: przepis zezwalający na wystąpienie o dowód osobisty przez platformę ePUAP się nie przyjął. Jednak nie ma co drzeć szat. Jak powiedział klasyk: „państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje, dlatego że działa poszczególnymi swoimi fragmentami”. Sorry, taki mamy klimat: mamy czysto teoretyczny zbiór przepisów, który może służyć to cytowania w blogach prawniczych i chwalenia się przez urzędników jakie to mamy nowoczesne i sprawne e-państwo. Oto jest w ustawie art. 24, który wprost mówi, że wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć albo na papierze, albo w formie dokumentu elektronicznego (via ePUAP):

z ustawy o dowodach osobistych:
art. 24 ust. 1 Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

do tego całe rozporządzenie MSW regulujące kwestie związane z przyjmowaniem e-wniosków o nowy dowód osobisty.

Oprócz teorii mamy też praktykę: możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty korzystając z platformy administracji elektronicznej nie istnieje, zaś jak odpowiedziano jednemu z P.T. Czytelników:

Informujemy, że usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP. Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z organem właściwym do udostępnienia usługi tj. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Pozdrawiam,
Zespół Service Desk
Centrum Projektów Informatycznych

No cóż, my też pozdrawiamy i cieszymy się, że wszystko przebiega według zaplanowanego harmonogramu. Można powiedzieć: uff, brak możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty przez internet nie jest efektem gwałtownego błędu, nieoczekiwanego buntu maszyn lub sabotażu islamistów — po prostu wdrożenie zaplanowano na maj bieżącego roku, więc choćby się paliło i waliło, choćby sejm przegłosowywał jakieś ustawy (a prezydent je podpisywał) — skoro udostępnienie usługi zaplanowano na maj, to wcześniej niż w maju nie ma czego oczekiwać… ;-)

Oczywiście można pytać: czy komuś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przyjdzie odpowiedzieć za takie lekceważenie przepisów prawa, które z takim szumem wprowadzono? Takie zaniechanie nadaje się do zastosowania odpowiedzialności politycznej (czyżby szefowa resortu tolerowała takie rzeczy?!), ale i odpowiedzialności konstytucyjnej — przypomnijmy, że zapewnienie wykonywania ustaw jest podstawowym obowiązkiem Rady Ministrów (art. 146 ust. 4 pkt 1 Konstytucji RP), zaś członkowie rządu ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustaw (art. 156 ust. 1 ustawy zasadniczej).

PS „IT w administracji” chce przyznać nagrodę dla projektów informatycznych zrealizowanych przez instytucje publiczne. Czas też chyba na „złote maliny”, przy czym konkurencja chyba byłaby olbrzymia…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

20 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
20
0
komentarze są tam :-)x