O penalizacji zrywania kwiatów z cudzego ogrodu (życzenia na Międzynarodowy Dzień Kobiet)

Dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet, pewnie niejeden pan już z rańca poleciał nazrywać swej lubej naręcze przepięknych polnych kwiatów. Jak wróci (jeśli wróci ;-) dajcie mu do poczytania kodeks wykroczeń, a tam art. 123, czyli ten, który mówi, że za zarąbanie kwiatków można — jak raz-dwa-trzy — dostać 250 złotych grzywny i nawet 50 złotych nawiązki.


zrywanie kwiatów cudzy ogród
Zrywanie kwiatów z cudzego ogrodu jest wykroczeniem (art. 123 kw) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA)

art. 123 kw
§ 1. Kto z nienależącego do niego ogrodu bezprawnie zabiera w nieznacznej ilości owoce, warzywa lub kwiaty,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
§ 2. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 50 złotych.

Warto pamiętać i brać pod uwagę w kontekście ryzyka, zwłaszcza, że norma obowiązuje nie tylko 8 marca, ale także we wszystkie pozostałe 364 dni roku ;-) i dotyczy nie tylko kwiatów, ale także kradzieży owoców z sadu (pod warunkiem, że to nieznaczna ilość — jeśli ilość będzie znaczna, to i kwalifikacja może się różnić…

Tak czy inaczej — Wszystkim Drogim Paniom, Czytelniczkom Lege Artis (i nie tylko) — same najserdeczniejsze życzenia! Zdrówka, radości, odstresowania się, etc. etc. I, Miłe Panie, wpisujcie się w komentarzach, żeby było wiadomo, że nie tylko same geeki (ogólnie: mniejsza połowa populacji) czyta ;-)

PS kiedyś to my w Lege Artis mieliśmy obchody Dnia Kobiet: jeszcze w 2008 roku był ekskluzywny! wywiad! z! feministką! — nadal warto go przeczytać, by się dowiedzieć dlaczego prawdziwe feministki bojkotują dzisiejsze święto — a rok później ekskluzywny wywiad ze mną samym ;-) Aż łza w oku się kręci…

PS a w ogóle to kiedyś miałem taką myśl, że jakby się wczytać w kodeks wykroczeń to łacno by się okazało, że wykroczeniem zagrożonym jakąś tam karą jest prawie wszystko, co robimy na co dzień. Bluzgniesz sobie człowieku? Za publiczne używanie nieprzyzwoitych słów do 1,5 tys. (art. 140 kw). Przyjmiesz zlecenie na wyrobienie pieczęci urzędowej lub wydasz ją osobie niepowołanej — grzywna do 5 tys. (art. 68 par. 1 kw). Wykonywanie działalności gospodarczej bez rejestracji — grzywna lub ograniczenie wolności; to samo jeśli nie zgłosisz w porę zmiany do CEIDG (art. 60(1) par. 1-2 kw). Lejesz olej opałowy do swojego tedejka — pięć stówek jak nic (art. 52b kw). Jedziesz autem bez dokumentów — 250 zyli (art. 95 kw).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
16
0
komentarze są tam :-)x