Wniosek o nowy dowód osobisty w trybie prowizorki

Kiedy 1 marca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy o dowodach osobistych, które przewidywały między innymi możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet, rychło okazało się, że oczywiście coś nie wyszło — i odpowiedni formularz nie pojawił się na platformie ePUAP.

Przypomnijmy, że na stronie internetowej ePUAP informowano wówczas, iż „usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP. Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z organem właściwym do udostępnienia usługi tj. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.”

I oto właśnie okazuje się, że MSW wreszcie uruchomiło usługę… No może nie pełnowartościowy wniosek na platformie ePUAP, ale oddając do użytku protezę — umożliwiono składanie wniosków wprost do urzędu, jako pismo ogólne.

wniosek o dowód osobisty ePUAP
Informację o protezie opublikowano na stronie msw.gov.pl. Ciekawe czy prowizorka znów okaże się najtrwalsza?

W tym celu należy ze strony MSW.gov.pl pobrać stosowny formularz w postaci pliku PDF i przy użyciu komputera wypełnić go — nie drukując! — a następnie załączyć do wniosku wysłanego via ePUAP. Jak mówi się w pouczeniu (które pozwoliłem sobie nieco poprawić…):

1. Wzór formularza przeznaczony jest do wypełniania  komputerowego i umożliwia jego zapis do pliku PDF. W związku z powyższym nie jest konieczne jego drukowanie w celu skutecznego przesłania zawartych w nim danych.

2. Do czasu uruchomienia przez MSW centralnej usługi na ePUAP,  wypełniony dokument można przesłać wyłącznie przy użyciu profilu ePUAP (adres strony:  www.epuap.gov.pl ) i przy wykorzystaniu formularza pn. Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Wypełniony dokument należy załączyć do formularza Pisma ogólnego do podmiotu publicznego.

3. W celu skorzystania z opcji Pisma ogólnego do podmiotu publicznego niezbędne jest posiadanie indywidualnego konta na platformie ePUAP (loginu i hasła) które służą do  zalogowania się na stronie oraz podpisywania przesyłanych do urzędu dokumentów.

Do wniosku o wyrobienie nowego dowodu osobistego złożonego przez internet należy oczywiście dołączyć plik z fotografią, która — tu nie ma pomyłki, wszakże warunki jakie ma spełniać zdjęcie do dowodu zostały określone w rozporządzeniu MSW — ma być taka sama jak do paszportu, a sam plik „w wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB”.

Feler takiego rozwiązania jest taki, że trzeba sobie własnoręcznie poszukać rubryki „pismo ogólne” kierującej do odpowiedniej gminy — coś czuję, że nie każda gmina musiała to przecież wdrożyć! — no ale lepszy rydz niż nic.

PS Kilka dni temu zadałem parę pytań rzeczniczce prasowej MSW — o termin uruchomienia systemu wnioskowego, o przyczynę, dla której system nie ruszył już 1 marca 2015 r., czy ktoś poniósł za to konsekwencje oraz czy sama ministerka Teresa Piotrowska ma jakieś zdanie na temat opóźnienia — jednak do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi. No cóż, pracowali ;-)

PS2 Dziękuję za cynk P.T. Czytelnikowi, który zwrócił uwagę w komentarzu pod poprzednim tekstem.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x