Na Ślężę z psem

A skoro wczoraj było o łażeniu z psem po Górach Stołowych (warto) i włażeniu na Szczeliniec (nie warto), to dziś musi być o Ślęży. To magiczna góra dla każdego mieszkańca Wrocławia — nie tylko dlatego, że doskonale ją widać z prawie całego miasta (nie tylko z wyższych pięter budynków, ale po prostu z wielu miejsc — mi ona właściwie majaczy za plecami przy codziennym spacerze z psinką).


ślęża pies

Na początek pochwalimy się, że udało się zdobyć szczyt Ślęży (718 m). Na zdjęciu w jego „mniej znanym” zakątku — czyli jak najdalej od drącej się dzieciarni i tłumów przewalających się przy schronisku (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Ślęża to oczywiście także magiczna góra Ślężan — tu chyba przydałaby się dygresja o migracjach ludności i wpływie najazdów Saracenów, Sarmatów, Wandali i innych Hunów na ukształtowanie się społeczeństw współczesnej Europy (wszyscy jesteśmy imigrantami!) — plus mój ulubiony passus o tym, że Hamburg zakładali Słowianie, nie mówiąc o moim bohaterze Jaśku z Kopanicy — jednak dość rzec, że pradawni mieszkańcy tych ziem wpadli na doskonały pomysł i zgrupowali większość rzeźb rytualnych przy najpopularniejszym (czerwonym) szlaku prowadzącym z parkingu w Sobótce na wierzchołek.


ślęża pies

Na Ślężę z psem — zawsze, byle psa nie nieść na rękach (takie widoki też widywałem). Na zdjęciu — Kuata pozuje w nowych szelkach (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Nieco później — czyli tak w okolicach kadencji Lecha Wałęsy — zbocza Ślęży upodobali sobie ponoć narodowcy od Bolesława Tejkowskiego (czyli spod znaku neo-pogaństwa), aby w czerwcowe noce urządzać jakieś falangi z pochodniami, w poszukiwaniu mchu i paproci. Piszę ponoć, ponieważ mnie tam nie było, miodu i wina nie piłem, zaś jako osobnik areligijny równą estymą darzę Swarożyca, Radegasta i Peruna (hmm po namyśle podaję, że Radegasta i Peruna jednak bardziej ;-)


ślęża pies

Na Ślężę z psem — trudno wyobrazić sobie prostszy szlak prowadzący na jakąś górkę w okolicach Wrocławia (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Wierzchołek Ślęży (718 m) jest łatwy do osiągnięcia dla nawet niewprawnego piechura: najpopularniejszy czerwony szlak prowadzący od parkingu w Sobótce niewątpliwie można zaliczyć w przysłowiowych szpilkach, podobnie żółty (od przełęczy Tąpadła). Osobiście polecam jednak szlak niebieski, w obu jego wariantach: albo z Górki, albo z przełęczy Tąpadła.

Poza tym — jeśli nie przepada się za tłumami ludzi — można się po prostu pokręcić po fajnych lasach na zboczach góry. Autentycznie są sto razy ciekawsze niż sam jej wierzchołek.


ślęża pies

Wierzchołka Ślęży nie lubię, ale tydzień temu nie mogliśmy sobie odmówić wdrapania się i tam. Chodzi o to, żeby przyzwyczajać Kuatę do obecności większych grup ludzkich (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

W kwestii formalnej: Ślęża nie jest objęta żadnym parkiem narodowym, zatem oczywiście przeszkód i zakazów dla psów brak (aczkolwiek z racji tego, że to las — pamiętajmy o smyczy… aha, na zdjęciu Kuata bez smyczy? No tak, to taka ustawka do zdjęć ;-)

8 comments for “Na Ślężę z psem

 1. Żuraw
  27 września 2015 at 08:59

  Byłem tam kiedyś z labradorem, Na górę wbiegł ochoczo, pod koniec drogi powrotnej zaczął się lekko pokładać, ale do auta jakoś dotarł :-)

  • 27 września 2015 at 15:25

   My właśnie wróciliśmy z wrocławskiej wystawy piesków… Psina znacznie lepiej spisuje się w terenie niż wśród ludzi, ale tragedii już nie ma (efekt braku socjalizacji w młodości — wiadomo, schroniskowiec).

 2. b52t
  27 września 2015 at 20:39

  Ślęża majaczy mi z dziewiątego piętra. Ślęża jest tak oklepana dla każdego Wrocławiaka, że aż będę tam jechał jeszcze w tym roku.

  • 27 września 2015 at 21:30

   To jest naprawdę piekielnie znaczący punkt na horyzoncie miasta.

   • b52t
    28 września 2015 at 00:01

    Wole po tysiąckroć Ślężę niż inny znaczący kształt na horyzoncie Wrocławia.
    Jakieś półtora miesiąca temu, jadąc gądowianką w stronę Grabiszyńskiej, przy już nieśpiesznie zachodzącym słońcu (wcześniej widząc Janerką pakującego akustyka do bagażnika swoje auta w kolorze BRG), zobaczyłem Ślężę i góry za nią – piękny widok.

    • 28 września 2015 at 08:53

     Oczywiście, nawet brzydka góra byłaby ładniejsza od nieładnego drapacza chmur. Ślęża natomiast ma bardzo ładny kontur. W ogóle jest fajna — traci dopiero na wierzchołku :)

     • b52t
      28 września 2015 at 09:39

      Oj tam za raz traci, wieża radio-telewizyjna, kamienny misio-bożek. a do tego można się wdrapać kilkanaście metrów wyżej by mieć jeszcze lepszy widok. ;-)

  • 28 września 2015 at 10:05

   Dla niewtajemniczonych (czyli P.T. Czytelników mieszkających poza naszym pięknym miastem) — mowa mniej-więcej o czymś takim:

   http://rokkskald.flog.pl/wpis/3115601/widok-z-wroclawia-na-gore-sleze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.