Sprzedaż firmy (art. 43(9) kc)

A skoro parę dni temu było o tym czym jest firma przedsiębiorcy w rozumieniu prawa cywilnego (art. 43(2) kc), to dziś będzie o tym, że w tym samym kodeksie cywilnym jest zakaz zbycia firmy (art. 43(9) kodeksu cywilnego).


sprzedaż firmy

Można sprzedać sklep lub biuro, całe przedsiębiorstwo lub spółkę, ale sprzedaż firmy jest niemożliwa (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)


No właśnie: skoro już zostało powiedziane, że firma to nazwa pod jaką przedsiębiorca prowadzi biznes (na przykład imię i nazwisko, jeśli przedsiębiorca jest jednoosobowym działaczem gospodarczym wpisanym do CEIDG) i pojęcie to nie może być mylone z takimi sprawami jak „przedsiębiorstwo”, „przedsiębiorca” czy „spółka”, to naturalną konsekwencją jest właśnie zakaz sprzedaży samej firmy.

art. 43(9) kc
§ 1. Firma nie może być zbyta.
§ 2. Przedsiębiorca może upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy, jeżeli nie wprowadza to w błąd.

Przedmiotem sprzedaży może być zatem zakład lub jego część (magazyn, biuro, fabryka), można sprzedać przedsiębiorstwo (art. 55(1) kc), przedmiotem obrotu mogą być udziały w spółce — ale sama w sobie firma nie może zostać sprzedana. (W konsekwencji przyjmuje się, że firma przedsiębiorcy ma charakter tak majątkowy jak osobisty (art. 43(10) kc), ale o tym może za czas jakiś.)

Natomiast w ogólności przepisy o zakazie zbycia praw do firmy nie oznaczają, że przedsiębiorca nie może zezwolić innemu przedsiębiorcy na korzystanie z jego firmy. Umowa franchisingu jest dozwolona na zasadzie art. 43(9) par. 2 kc — podobnie umowa licencyjna, a także pewne formy umowy sprzedaży towarów czy usług — warunkiem jest jednak właśnie zakaz wprowadzania w błąd klientów tegoż przedsiębiorcy.

5 comments for “Sprzedaż firmy (art. 43(9) kc)

 1. b52t
  7 września 2015 at 09:07

  Można było jeszcze dodać o tym jak to się ma, gdy w nazwie przedsiębiorcy jest nazwisko I jak to się ma do sytuacji, gdy będąc osobą dająca nazwisko do nazwy odchodzi oraz gdy umiera.
  Ale to zapewne już jest obstawione I czeka na publikację. ;)

  • 7 września 2015 at 09:44

   Pewnie tak :)

   • b52t
    7 września 2015 at 09:46

    firma/nazwa przedsiębiorstwo to tak wdzięczny temat do pisania. ;)

    • 7 września 2015 at 11:23

     Nie będę ukrywał, że dziś się dobrze klika temat zdrowej żywności w sklepikach szkolnych :)

     • b52t
      7 września 2015 at 11:52

      Następny w kolejce referendum, chyba, że znów coś wyjdzie z Lex Suprior

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.