Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony — po lutym 2016 uzasadnienie nadal nie będzie wymagane

Dla objaśnienia i rozwikłania wątpliwości, bo chyba część P.T. Czytelników (tak, tak, część ludzi czyta Lege Artis nie dla przyjemności, lecz w ramach codziennej mitręgi…): omawiane w dwóch tekstach wchodzące w życie w lutym 2016 r. zmiany w kodeksie pracy (Kodeks pracy: zmiany w umowach na czas określony już w Dzienniku Ustaw oraz Bieżąca umowa o pracę na czas określony po zmianach w lutym 2016 r. — mowa oczywiście o ustawie z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy — Kodeks pracy, Dz.U. z 2015 r. poz. 1220) nie wprowadzają obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony.

W dużym skrócie przypominam, że w lutym 2016 r. wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy, wskutek których:

  • wprowadzony zostaje 33-miesięczny łączny limit umów o pracę na czas określony (poprzedzone jedną umową na okres próbny, co łącznie daje 3 lata pracy), przy czym umów tych można zawrzeć trzy;
  • okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony nie będzie już wynosił 14 dni — lecz zostaje zrównany z terminami obowiązującymi w przypadku umów na czas nieokreślony (będzie zależał od stażu pracy u danego pracodawcy, czyli 14 dni lub 1 lub 3 miesiące);
  • jak zmiany mają się do obecnie obowiązujących umów o pracę rozpisałem się dość dokładnie w tym tekście.

Natomiast nowelizacja prawa pracy nie ma wpływu na obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony! — zgodnie z art. 30 ust. 4 kp pracodawca musi podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (por. art. 52-53 kp).

art. 30 § 4 kp
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Stąd też art. 45 kp, który pozwala zwrócić się do sądu pracy z pozwem w przypadku nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę, nadal dotyczyć będzie wyłącznie umów na czas nieokreślony. Natomiast nieco zmodyfikowany art. 50 par. 3 kp wprost mówi, że „Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu takiej umowy, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.

Stąd też można i należy jasno i głośno powiedzieć: strachy na Lachy, ponieważ rozwiązanie umowy o pracę na czas określony także po lutym 2016 r. nie będzie wymagało podania uzasadnienia — a zatem ewentualny pozew do sądu pracy nie będzie mógł podważać przyczyn wypowiedzenia.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
3
0
komentarze są tam :-)x