Adršpašsko-teplické skály z psem (fotoreportaż)

A na wyborczy weekend — coś ku pokrzepieniu serc — czyli krótki fotoreportaż ze Skalnego Miasta w Czeskiej Republice (Adršpašsko-teplické skály). Zgodnie z zasadą minimum słów — maksimum treści ;-)


skalne miasto pies
Skalne Miasto to położone między Teplicami a Adrszpachem (północno-zachodnia część Republiki Czeskiej, jakieś 50 km od Kłodzka) formacja piaskowcowa będąca częścią Gór Stołowych. Miękkość piaskowca plus erozja pozwoliły na powstanie fantazyjnych tworów skalnych. (fot. Olgierd Rudak, 2008 r., CC-BY-SA 3.0)

skalne miasto pies
Źródła podają, że obszar ten nie był znany aż do olbrzymiego pożaru z 1824 r., który strawił las porastający formacje skalne. Dopiero pożoga odsłoniła skały i pozwoliła na ich eksplorację. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

skalne miasto pies
Temat do ciekawych rozważań etyczno-socjologicznych (?): jedynym śladem po pierwszych turystach odwiedzających Skalne Miasto są mazy, które normalnie ocenialibyśmy jako wandalizm i chuligaństwo — ale okazuje się, że są ciekawym zapisem historii (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

skalne miasto pies
Inna sprawa, że chyba nawet 19-wieczni chuligani to byli ludzie z klasą. Tu wyciosane w piaskowcu pozostałości po wycieczce, która przeszła przez Adrszpach ładnych parę la temu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

skalne miasto pies
Wstęp do labiryntu jest biletowany (70 koron od dorosłego, 15 koron za psa — jeszcze 2 lata temu pies dostawał tekturowe woreczek i łopatkę). W kasie można zapłacić kartą płatniczą (a w takim Szczelińcu nie). (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

skalne miasto pies
Skalne Miasto to idealna wycieczka — dla każdego: dla rodziny, dla człowieka z psem, dla psa. Nie ma takich trudności jak w Szczelińcu, nie ma też aż takich watach ludzkich. Natomiast jest sporo wody i zawsze jest dość chłodno (nawet w najgorętszy dzień warto wziąć coś na grzbiet!) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Skalne Miasto pies
Osobiście preferuję część teplicką Skalnego Miasta — jest większa, ciekawsza, mniej zdeptana. Największą atrakcją Adrspachu wydaje się możliwość popływania łódeczką po stawie, który sam w sobie jest fajny, ale cepelia odstawiana przez załogi łódeczek zwala z nóg — prosto do wody… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

skalne miasto pies
Stąd też tradycyjnie po obejściu Teplickich Skał wybieram trasę przez Vlčí rokle (Wilczy Wąwóz, czyli szlakiem żółtym) ku Adrszpaskim Skałom. To bardzo malownicza, prowadząca przez dość podmokłe podłoże, trasa, którą można pójść do Adrszpachu… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

skalne miasto pies
…albo też przed samym wejściem do Adrszpaskiego, tuż przy stawiku, skręcić w lewo (już bez szlaku) i przez kolejny jar obejść skały od zachodu. To jest moja ulubiona trasa. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Skalne Miasto pies
Do Skalnego Miasta staram się wracać najczęściej jak się da, ostatnio jestem tam raz w roku. To naprawdę świetna miejscówka, która potrafi zakręcić w głowie miłośnikowi przyrody ożywionej i nieożywionej (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

 

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

26 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
26
0
komentarze są tam :-)x