Zmiany w przetwarzaniu danych osobowych przedsiębiorców z CEIDG

Czasem mam wrażenie, że rzeczywistość zmienia się nam jak w kalejdoskopie — a że czasem skrzeczy… Wydaje mi się jakbym jeszcze pamiętał dzień kiedy pisałem o tym, że dane osobowe przedsiębiorców nie podlegają ochronie — a chwilę później o tym, że coś się zmieniło jeśli chodzi o tajność danych „osób z firmą” — a tu ustawodawca znów coś pozmieniał, i znów trzeba pisać od nowa.


dane osobowe przedsiębiorców CEIDG
Herr Adolph Schneider chyba nie ma już nic przeciwko przetwarzaniu jego danych osobowych (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zmierzam do tego, że opublikowana przed kilkoma dniami nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej — tj. Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893) — wraca częściowo do starego dobrego modelu uregulowanego swego czasu art. 7a ust. 2 ustawy prawo działalności gospodarczej.

Słowem: od 19 maja 2016 r. (data wejścia w życie nowelizacji) jawne dane i informacje udostępniane w CEIDG nie podlegają ustawie o ochronie danych osobowych — z wyjątkiem przepisów o kontroli przetwarzania danych przez GIODO oraz zabezpieczeniu danych.

art. 39b ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (od 19 maja 2016 r.)
Do jawnych danych i informacji udostępnianych przez CEIDG nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, z wyjątkiem przepisów art. 14–19a i art. 21–22a oraz rozdziału 5 tej ustawy.

Taka zmiana jest logiczną konsekwencją istnienia publicznej ewidencji przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą — czyli zwiększenia pewności obrotu (nie napiszę „zagwarantowania”, ponieważ nic nie gwarantuje stuprocentowej pewności — są kradzieże tożsamości, jest firmanctwo). Natomiast przynajmniej jest teraz jasne, że każdy będzie mógł pobierać i przetwarzać dane pozyskane z CEIDG — dzięki czemu będzie łatwiejszy dostęp do informacji o przedsiębiorcach (nie ukrywajmy, że nie każdy wie jak korzystać z CEIDG, pomijając, że jego konstrukcja też jest mało przyjazna).

Całkiem na marginesie warto dodać, że zmienia się także art. 39 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Od maja 2016 r.:

  • dane z CEIDG będą udostępniane (w inny sposób niż w serwisie internetowym CEIDG) wszystkim podmiotom nieodpłatnie (obecny art. 39 ust. 2 mówi o udostępnianiu odpłatnym);
  • odpada wymóg zawarcia w tym celu umowy z Ministerstwem Gospodarki — teraz będzie trzeba tylko ustalić warunki udostępnienia danych (obecny art. 39 ust. 4);
  • nie będzie także konieczności identyfikowania osób, które uzyskują dostęp do danych oraz celu uzyskania danych;
  • w ogóle nie będzie już ważny cel wystąpienia o dane z CEIDG (obecnie jest to opisane dość dziwnie: „w celach komercyjnych i niekomercyjnych”);
  • natomiast utrzymany będzie zakaz przekazywania innym podmiotom danych pozyskanych z CEIDG;
  • pozostaje natomiast odniesienie do ustawy o informacji publicznej jako regulującej zasady ponownego wykorzystania danych z CEIDG (art. 39 ust. 3 po nowelizacji odpowiada obecnemu art. 39 ust. 7).

W nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dostrzegłem jeszcze kilka ciekawych tematów, myślę, że uda mi się do nich wrócić.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x