Wyłączenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego — czy (względnie) powołani dziś sędziowie też powinni się wyłączyć od orzekania jutro?

Taka wątpliwość: zakładając, że posłowie rzeczywiście wybiorą dziś nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego — w miejsce tych, które dotknął „brak mocy prawnej” — to pomijając nawet fakt, że jak widać chodziło tylko o wybór „swoich”, nie o żadne niekonstytucyjności wyboru dokonanego przez poprzedni parlament — a prezydent Duda zdąży odebrać od nich ślubowanie…
…to ciekawe czy zdaniem PiSejmu (oraz ew. nowych nominatów, którzy wydają się dobrze wiedzieć skąd wieje wiatr):

 • sędziowie wybrani w trybie sporu byliby uprawnieni do orzekania podczas jutrzejszej rozprawy (K 34/15)?
 • a jeśli byliby uprawnieni — to czy może powinni się (choćby z racji tego, że orzeczenie ma jeszcze bardziej dotyczyć ich własnego statusu, niż działalność sędziów, którzy już się wyłączyli) wyłączyć ze sprawy?

Tak mnie naszło, bo widząc, że sprawy przyjmują coraz fatalniejszy obraz — to już nie jest walka na proceduralne kruczki i pościg do promulgacji 24-godzinnej nowelizacji ustawy o TK, to już jest tarantinowska młócka — dochodzę do wniosku, że nie dość, że orzeczenie nie musi wyjaśniać niczego, to jeszcze żeby się nie okazało, że jutrzejsza rozprawa będzie sama w sobie dantejską sceną…

27 comments for “Wyłączenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego — czy (względnie) powołani dziś sędziowie też powinni się wyłączyć od orzekania jutro?

 1. b52t
  2 grudnia 2015 at 14:28

  Jutrzejsza rozprawa – jakiż to będzie medialny cyrk z naciskiem na kółka.

 2. Paweł
  2 grudnia 2015 at 15:58

  A czy jutro trybunał nie rozpoznaje wniosku w składzie pięcioosobowym? To powinno trochę ograniczyć możliwe scenariusze.

  Tak chyba wynika z http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wokanda/art/8710-ustawa-o-trybunale-konstytucyjnym/

  • 2 grudnia 2015 at 21:31

   Słuchałem dziś przez dłuższy czas relacji z „obrad” Sejmu w TokFM… i myślę, że wszystko jest możliwe. Włącznie z tym, że wybrane dziś osoby jutro przyjdą do Trybunału i postanowią sobie poorzekać…

 3. MR
  2 grudnia 2015 at 16:00

  Że będą się tak zwyczajnie po chamsku okładać? Czy chodzi o jakieś zwyczajne słowne inwektywy i wypinanie dupy na tych, co są be, bo po drugiej stronie?

  • sjs
   2 grudnia 2015 at 22:06

   To kiedy będzie złożenie ślubowania u prezydenta? Teraz?

   • 2 grudnia 2015 at 22:13

    Zgodnie z Teorią Ciążenia Ku Nieskończoności Absurdu — P.T. Sędziostwo powinno właśnie podjeżdżać pod Pałac.

    BTW ciekawe czy złośliwe ludzie znów zaczną mówić per „Pałac Namiestnikowski”.

    • 2 grudnia 2015 at 22:14

     Ja idę poczytać (tym razem nie o nazistach i faszystach), później spać — rano się dowiem co i jak ;-)

     • b52
      3 grudnia 2015 at 07:47

      Wszystko, żeby storpedować dzisiejszy wyrok. Jednak robią wszystko, żeby zrobić z TK cyrk i ośmieszyć go w opinii ludzi, a od tego już prosta droga do wymiany całego składu i przykrócenia uprawnień kontrolnych. Oczekuję jeszcze ostrzejszych ataków na sam TK. Tym czasem, z krótkich notek biograficznych (nie na łamach GW) wynika, że wszyscy nowo-nowo wybrani (i zaprzysiężeni sędziowie TK) są mniej lub bardziej, pośrednio i bezpośrednio związani z PIS. To jest, krowia nać, demokracja.

      • 3 grudnia 2015 at 08:44

       Jak już ten Trybunał ośmieszą do końca to może go w ogóle zamkną.

       Pytanie czy będzie ten Sąd Ludowo-Narodowy czy tylko SN?

       • b52t
        3 grudnia 2015 at 09:03

        Trybunał Ludowy do spraw badań aktów prawnych z dobrem narodu (czyt. wolą partii mającej większość w Sejmie).

       • 3 grudnia 2015 at 09:13

        A tak bardziej na poważnie: Sejm wybrał, a prezydent odebrał ślubowanie od sędziów, którzy zostali wybrani na podstawie tej „starej” — ponoć tak bardzo łamiącej konstytucję — ustawy, że aż przecież trzeba było ją nowelizować.

        No i ta nowelizacja dopiero wejdzie w życie, i dopiero od tamtego momentu miały lecieć terminy do wyboru sędziów. A terminy z obowiązującej jeszcze ustawy dawno minęły…

        art. 137 ustawy o TK: W przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w roku 2015, termin na złożenie wniosku, o którym mowa w art. 19 ust. 2, wynosi 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

       • b52t
        3 grudnia 2015 at 09:42

        Wiemy z którą stronę to zmierza i już dzisiaj będzie podważanie wyroków, które mają zostać wydane w ciągu tygodnia, pytanie jest oczywiste: jakie ruchy można wykonać, w ramach obowiązujących (teraz, co istotne) ustaw, które ustawią PIS do pionu? Właściwie to oczywiście można powiedzieć, że mając na uwadze, że będzie to raczej bezczelne karcenie przez ludzi pokroju Ministra Sprawiedliwości Ziobrę, Prezydenta z bożej łaski doktora nauk prawnych, który „umorzył postępowanie” aktem łaski czy nową prawniczą gwiazdę w Sejmie, to ich słowa będą i jedyne co tym wyrządzą, to będą kiereszować autorytet i wizerunek TK atakami ad personam. Jednak widać już dzisiaj, że najpewniej zostaną podjęte działania legislacyjne, jednak na wzór Węgierski, które zmarginalizują rolę TK.

       • MR
        3 grudnia 2015 at 09:45

        No właśnie chyba ośmieszyć jeszcze bardziej:) Ciekawe, czy zawieszą prawo do śmiania się z TK do końca tego czy przyszłego roku.

       • b52t
        3 grudnia 2015 at 09:48

        Czyli TK wydając postanowienie wzywające do powstrzymania się od wyboru sędziów na dzień przed wyrokiem ośmieszył siebie? Chodzi o formę? Raczej nie mogli wydać apelu do Sejmu, zatem działali w takiej formie jak mogli, wiedząc, że nie zostanie to wykonane.

       • 3 grudnia 2015 at 09:51

        A teraz TK rozpatruje „wniosek Sejmu o odroczenie rozprawy”.

        Jak nie kijem to pałką. Kto nie z Mieciem tego zmieciem. — cisną się na usta porzekadła z okresu PRL.

        Myślałem wczoraj czy Kuchcińskiego można do Gucwy porównać, ale chyba nie — nie było „kto przeciw? nie widzę!”.

       • 3 grudnia 2015 at 09:48

        Z tym, że dotąd Trybunał czasem ośmieszał się orzecznictwem. Teraz będzie ośmieszony, że tak powiem, in statu nascendi.

       • b52t
        3 grudnia 2015 at 10:03

        Sami obśmiewaliśmy tutaj orzeczenia TK, ale wolę TK, które wydaje błędne, w mojej, ocenie wyroki, niż organ marionetkowy, którego celem może być jedynie, w dalszej perspektywie, ograniczenie działań inne rządu, poprzez wydawanie orzeczeń zgodny z wolą partii, która obecnie nam przewodzi.

       • 3 grudnia 2015 at 10:13

        To jest oczywista oczywistość.

       • b52t
        3 grudnia 2015 at 10:24

        Która zdaje się być niewidoczna dla zbyt wielu osób, również dlatego, że nie wiedzą po co jest TK i co robi.

       • MR
        3 grudnia 2015 at 10:40

        Weź zadowól monarchistę… Król ma rację i już. Nie podoba się? To w dyby i sto batów na gołe dupsko! I podziękować na koniec.

     • 3 grudnia 2015 at 08:51

      Czyli nawet nie o brzasku.

 4. sjs
  2 grudnia 2015 at 21:57

  Uchwały już są opublikowane http://monitorpolski.gov.pl/

  • 2 grudnia 2015 at 22:02

   Widzę, że Państwo Obywatelstwo przegląda, oj przegląda.

   Można pisać doktorat: „Promulgacja aktów prawnych jako środek nacisku pozaprawnego na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.