Wyłączenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego — czy (względnie) powołani dziś sędziowie też powinni się wyłączyć od orzekania jutro?

Taka wątpliwość: zakładając, że posłowie rzeczywiście wybiorą dziś nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego — w miejsce tych, które dotknął „brak mocy prawnej” — to pomijając nawet fakt, że jak widać chodziło tylko o wybór „swoich”, nie o żadne niekonstytucyjności wyboru dokonanego przez poprzedni parlament — a prezydent Duda zdąży odebrać od nich ślubowanie…
…to ciekawe czy zdaniem PiSejmu (oraz ew. nowych nominatów, którzy wydają się dobrze wiedzieć skąd wieje wiatr):

  • sędziowie wybrani w trybie sporu byliby uprawnieni do orzekania podczas jutrzejszej rozprawy (K 34/15)?
  • a jeśli byliby uprawnieni — to czy może powinni się (choćby z racji tego, że orzeczenie ma jeszcze bardziej dotyczyć ich własnego statusu, niż działalność sędziów, którzy już się wyłączyli) wyłączyć ze sprawy?

Tak mnie naszło, bo widząc, że sprawy przyjmują coraz fatalniejszy obraz — to już nie jest walka na proceduralne kruczki i pościg do promulgacji 24-godzinnej nowelizacji ustawy o TK, to już jest tarantinowska młócka — dochodzę do wniosku, że nie dość, że orzeczenie nie musi wyjaśniać niczego, to jeszcze żeby się nie okazało, że jutrzejsza rozprawa będzie sama w sobie dantejską sceną…

27
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

Jutrzejsza rozprawa – jakiż to będzie medialny cyrk z naciskiem na kółka.

Paweł
Gość
Paweł

A czy jutro trybunał nie rozpoznaje wniosku w składzie pięcioosobowym? To powinno trochę ograniczyć możliwe scenariusze.

Tak chyba wynika z http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wokanda/art/8710-ustawa-o-trybunale-konstytucyjnym/

Olgierd Rudak
Gość

Słuchałem dziś przez dłuższy czas relacji z „obrad” Sejmu w TokFM… i myślę, że wszystko jest możliwe. Włącznie z tym, że wybrane dziś osoby jutro przyjdą do Trybunału i postanowią sobie poorzekać…

Olgierd Rudak
Gość

Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Wyborcza”, czterech nowo zaprzysiężonych sędziów przyszło dziś rano po godz. 8 do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Stwierdzili, że powinien odroczyć dzisiejszą rozprawę przed Trybunałem, ponieważ razem z nimi Trybunał ma już pełny skład. I nie musi rozpatrywać w składzie niepełnym.

http://wyborcza.pl/1,75478,19284204,uchwaly-o-wyborze-sedziow-pis-juz-opublikowane-zaprzysiezenie.html

MR
Gość
MR

Że będą się tak zwyczajnie po chamsku okładać? Czy chodzi o jakieś zwyczajne słowne inwektywy i wypinanie dupy na tych, co są be, bo po drugiej stronie?

Olgierd Rudak
Gość
sjs
Gość

To kiedy będzie złożenie ślubowania u prezydenta? Teraz?

Olgierd Rudak
Gość

Zgodnie z Teorią Ciążenia Ku Nieskończoności Absurdu — P.T. Sędziostwo powinno właśnie podjeżdżać pod Pałac.

BTW ciekawe czy złośliwe ludzie znów zaczną mówić per „Pałac Namiestnikowski”.

Olgierd Rudak
Gość

Ja idę poczytać (tym razem nie o nazistach i faszystach), później spać — rano się dowiem co i jak ;-)

sjs
Gość
b52
Gość
b52

Wszystko, żeby storpedować dzisiejszy wyrok. Jednak robią wszystko, żeby zrobić z TK cyrk i ośmieszyć go w opinii ludzi, a od tego już prosta droga do wymiany całego składu i przykrócenia uprawnień kontrolnych. Oczekuję jeszcze ostrzejszych ataków na sam TK. Tym czasem, z krótkich notek biograficznych (nie na łamach GW) wynika, że wszyscy nowo-nowo wybrani (i zaprzysiężeni sędziowie TK) są mniej lub bardziej, pośrednio i bezpośrednio związani z PIS. To jest, krowia nać, demokracja.

Olgierd Rudak
Gość

Jak już ten Trybunał ośmieszą do końca to może go w ogóle zamkną.

Pytanie czy będzie ten Sąd Ludowo-Narodowy czy tylko SN?

b52t
Gość
b52t

Trybunał Ludowy do spraw badań aktów prawnych z dobrem narodu (czyt. wolą partii mającej większość w Sejmie).

Olgierd Rudak
Gość

A tak bardziej na poważnie: Sejm wybrał, a prezydent odebrał ślubowanie od sędziów, którzy zostali wybrani na podstawie tej „starej” — ponoć tak bardzo łamiącej konstytucję — ustawy, że aż przecież trzeba było ją nowelizować.

No i ta nowelizacja dopiero wejdzie w życie, i dopiero od tamtego momentu miały lecieć terminy do wyboru sędziów. A terminy z obowiązującej jeszcze ustawy dawno minęły…

art. 137 ustawy o TK: W przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w roku 2015, termin na złożenie wniosku, o którym mowa w art. 19 ust. 2, wynosi 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

b52t
Gość
b52t

Wiemy z którą stronę to zmierza i już dzisiaj będzie podważanie wyroków, które mają zostać wydane w ciągu tygodnia, pytanie jest oczywiste: jakie ruchy można wykonać, w ramach obowiązujących (teraz, co istotne) ustaw, które ustawią PIS do pionu? Właściwie to oczywiście można powiedzieć, że mając na uwadze, że będzie to raczej bezczelne karcenie przez ludzi pokroju Ministra Sprawiedliwości Ziobrę, Prezydenta z bożej łaski doktora nauk prawnych, który „umorzył postępowanie” aktem łaski czy nową prawniczą gwiazdę w Sejmie, to ich słowa będą i jedyne co tym wyrządzą, to będą kiereszować autorytet i wizerunek TK atakami ad personam. Jednak widać już dzisiaj,… Czytaj więcej »

MR
Gość
MR

No właśnie chyba ośmieszyć jeszcze bardziej:) Ciekawe, czy zawieszą prawo do śmiania się z TK do końca tego czy przyszłego roku.

b52t
Gość
b52t

Czyli TK wydając postanowienie wzywające do powstrzymania się od wyboru sędziów na dzień przed wyrokiem ośmieszył siebie? Chodzi o formę? Raczej nie mogli wydać apelu do Sejmu, zatem działali w takiej formie jak mogli, wiedząc, że nie zostanie to wykonane.

Olgierd Rudak
Gość

A teraz TK rozpatruje „wniosek Sejmu o odroczenie rozprawy”.

Jak nie kijem to pałką. Kto nie z Mieciem tego zmieciem. — cisną się na usta porzekadła z okresu PRL.

Myślałem wczoraj czy Kuchcińskiego można do Gucwy porównać, ale chyba nie — nie było „kto przeciw? nie widzę!”.

Olgierd Rudak
Gość

Z tym, że dotąd Trybunał czasem ośmieszał się orzecznictwem. Teraz będzie ośmieszony, że tak powiem, in statu nascendi.

b52t
Gość
b52t

Sami obśmiewaliśmy tutaj orzeczenia TK, ale wolę TK, które wydaje błędne, w mojej, ocenie wyroki, niż organ marionetkowy, którego celem może być jedynie, w dalszej perspektywie, ograniczenie działań inne rządu, poprzez wydawanie orzeczeń zgodny z wolą partii, która obecnie nam przewodzi.

Olgierd Rudak
Gość

To jest oczywista oczywistość.

b52t
Gość
b52t

Która zdaje się być niewidoczna dla zbyt wielu osób, również dlatego, że nie wiedzą po co jest TK i co robi.

MR
Gość
MR

Weź zadowól monarchistę… Król ma rację i już. Nie podoba się? To w dyby i sto batów na gołe dupsko! I podziękować na koniec.

Olgierd Rudak
Gość

Czyli nawet nie o brzasku.

sjs
Gość

Uchwały już są opublikowane http://monitorpolski.gov.pl/

Olgierd Rudak
Gość

Widzę, że Państwo Obywatelstwo przegląda, oj przegląda.

Można pisać doktorat: „Promulgacja aktów prawnych jako środek nacisku pozaprawnego na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego”.

sjs
Gość

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać
comment image?oh=071f63c4e5d6ddad6ad49aa5985fbb8f&oe=56DE8836