Zakaz używania munduru wojskowego (art. 61 par. 1 kw)

A na weekend smaczek nie lada: otóż kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz.U. z 2016 r. poz. 354).


Zakaz używania munduru wojskowego
Mamy zakaz używania munduru wojskowego — ja na szczęście mam na sobie spodnie M65, na które żandarmeria może sobie tylko popatrzeć (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Przepisy wprowadzają (a właściwie utrzymują, o czym poniżej) następujące zakazy:

  • zakaz używania munduru wojskowego, kompletnego lub jego części, a dotyczy to wszystkich rodzajów munduru — wieczorowego, galowego, wyjściowego, służbowego, polowego, ćwiczebnego i specjalnego;
  • do części stanowiących elementy składowe umundurowania objętych zakazem zaliczono m.in.: sweter, beret, pas żołnierski, oznaki wojskowe (lista jest naprawdę bardzo długa, por. par. 2 ust. 2 rozporządzenia);
  • zakaz używania munduru nie dotyczy niektórych elementów uniformu noszonych przez członków organizacji społecznych działających na rzecz obronności, młodzieży uczestniczącej w szkoleniach obronnych oraz umundurowania noszonego podczas uroczystości patriotycznych. Cały mundur mogą nosić rezerwiści lub żołnierze przeniesieni w stan spoczynku, weterani i kombatanci — oraz artyści w czasie wojskowych występów artystycznych i aktorzy w czasie kręcenia filmów.

Tytułem wyjaśnienia: to nie jest wielka nowość MON kierowanego przez Antoniego Macierewicza, podobny akt został wydany 11 lat temu (i bodajże na jego podstawie wojsko protestowało przeciwko przebraniu w mundur aktora Tomasza Karolaka w reklamie aut).

Natomiast na pewno warto zapamiętać, że uprawnienie do używania mundurów może kontrolować Żandarmeria Wojskowa (art. 12 ust. 3 ustawy o odznakach i mundurach), natomiast publiczne noszenie munduru, do którego nie ma się prawa, jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 1 tys. złotych (art. 61 par. 1 kw). (Zwrócę może uwagę, że przepis penalizuje noszenie munduru, ale raczej nie jego części, zatem moim zdaniem założenie pasa i beretu nie jest karalne.)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
27
0
komentarze są tam :-)x