Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa (99 lat po Leninie ponowne odwrócenie reform Stołypina)

A więc stało się: z okazji 12 (okrągłej) rocznicy przyłączenia Polski do EU miłościwie panująca nam partia zafundowała — nam wszystkim (Ich bin ein Bauer) — przełomowy akt prawny: ustawę wstrzymującą sprzedaż państwowych nieruchomości rolnych na całe 5 lat (ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, Dz.U. z 2016 r. poz. 585).

Przepisy, od których truchło Lenina chichocze ze śmiechu.


wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych

Czarno to widzę: ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych to powrót do ustawodawstwa bolszewików wywracających reformy Stołypina (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Jak czytamy w art. 1 ustawy:

W okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Wyłączone z zakazu będzie m.in. ziemia przeznaczona na cele inne niż rolnictwo (parki przemysłowe, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowe), ziemia położona w granicach SSE, domy, lokale mieszkalne i budynki gospodarcze oraz nieruchomości rolne o powierzchni do 2 hektarów.

Przy okazji ustawa nowelizuje kilka przepisów kodeksu cywilnego; w szczególności zasiedzenie nieruchomości rolnej będzie dotyczyć wyłącznie rolnika indywidualnego — z takim ogrniczeniem, że ogólna powierzchnia jego ziemi nie będzie mogła przekroczyć 300 ha (art. 172 par. 3 kc) — zmieniają się także przepisy dotyczące zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego oraz zbycia spadku obejmującego gospodarkę (art. 1070(1) kc).

Pewnego rodzaju kuriozum wydaje się „odżycie” ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Przypomnijmy, że miała ona być zastąpiona ustawą z 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jej przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2016 r., jednak w Dz.U. z 2015 r. poz. 2179 zmieniono tę datę na 1 maja 2016 r.). Przepisy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa załatwiają tę sprawę z gracją cepa: kuriozalna ustawa z 2015 r. traci moc (art. 15) — przywracając równocześnie do życia ustawę z 2003 r. (która równocześnie doczekała się nowelizacji, por. 7 — tam też jest clou tematu).

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej wchodzi w życie 30 kwietnia 2016 r. — i to by było tyle w temacie vactio legis (i znów wiadomo po co trzeba zmasakrować Trybunał Konstytucyjny).

A na koniec mała dygresja: lada dzień minie 99 rocznica odwrócenia przez bolszewików reform Stołypina (dla Lenina i spółki uwłaszczony chłop był wrogiem klasowym — burżujem-kułakiem — stąd trzeba było go odrzeć z własności). Obecne polskie władze aż tak daleko nie idą, własności odbierać nie będą — wystarczy, że ograniczy się dysponowanie (obrót) ziemią należącą do rolników.

24 comments for “Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa (99 lat po Leninie ponowne odwrócenie reform Stołypina)

 1. b52t
  28 kwietnia 2016 at 08:37

  Jak usłyszałem, że to już przegłosowali, to zastanowiłem się nad tym 5 sekund, skojarzyłem fakty i doszedłem do wniosku, który potem gdzieś się pojawił w mediach: UE spuści nam wpierdol i to srogi. Przecież w traktacie akcesyjnym mieliśmy zapisaną, określoną karencję na sprzedaż ziem podmiotom i obywatelom innych państw UE (za to oni wzięli nas pod but braku możliwości korzystania z wolności przemieszczania). Ta ustawa będzie jak znalazł pretekstem do uwalenia kasiorki z UE. I tutaj pojawia się pytanie: czy PIS zrobił to, bo jednak się rozmyślili i chcą, żeby Polska wyszła z UE? Jeśli tak, to jak bardzo czczymi obietnicami (który i tak są, ale mniejsza z tym) było gadanie o programie Morawieckiego, który opiera się w dużym procencie na kasie z UE? Czy PIS myśli, że przejmie elektorat (mikroskopijny, ale jednak) RN i innych takich brunatnych i około brunatnych miśków?

  • 28 kwietnia 2016 at 17:41

   Zaraz się okaże, że to wymaga jakiejś dyrektywy, dyrektywa tłumaczenia na polski — więc PiS wycofa tłumaczy i dokument nie będzie opublikowany po polsku… to tak jakby go w ogóle nie było, prawda?

   • b52t
    29 kwietnia 2016 at 07:47

    Zawsze znajdą się „zdrajcy”, „zaprzańcy”. ;-)
    Poza tym, wskakując na poważny ton, UE zatrudnia swoich tłumaczy, nie akredytowanych przez rząd państwa-członka.

  • Marcin
   29 kwietnia 2016 at 17:16

   Nie masz racji, bo ustawa nie ogranicza żadnemu rolnikowi z UE nabywa ziemi. Tak jest właśnie napisana, że musi mieszkać w gminie. A kto powiedział, że nie może mieszkać w jakiejś polskiej gminie?

   • 29 kwietnia 2016 at 17:36

    Nadal jednak tylko rolnikowi indywidualnemu (do 300 ha) zamieszkującemu tę właśnie gminę przez poprzednie 5 lat. Swobodny obrót i możliwość nabycia ziemi rolnej to na pewno nie jest.

    • Marcin
     29 kwietnia 2016 at 18:01

     Fakt, „swobodny obrót” to narusza, ale dyskryminacji pod względem obywatelstwa to raczej nie. Zresztą: „nawet w Niemczech i Francji, gdzie kupujący ziemię, poza licznymi
     wymogami formalnymi, zobowiązuje się do uprawy ziemi przez minimum 15
     lat – z zastrzeżeniem, że w tym czasie nie może jej ani sprzedać, ani
     wydzierżawić. Dodatkowo w Niemczech przepisy zakazu handlu ziemią (czyli
     spekulacji) są w regulowane dodatkowo przez przepisy administracyjne.
     Wskazane rozwiązania nie naruszają prawa Unii Europejskiej i nie
     wymagają oddzielnych zapisów w konstytucji oraz tak samo dotyczą
     obcokrajowców i obywateli Komisja Europejska nie widzi jednak w tym nic
     zdrożnego” http://www.suwalki24.pl/mobile/article/3,komisja-europejska-bada-dostep-obcokrajowcow-do-ziemi-rolnej# Czyli polskie przepisy miałyby ograniczać swobodny obrót, a w Niemczech i Francji już nie?

     • 29 kwietnia 2016 at 21:01

      To zależy od dwóch rzeczy:
      – do czego się zobowiązaliśmy przy akcesji do EU (dokładnie nie wiem),
      – jak się takie ograniczenia mają do konstytucji RFN i Francji (bo do naszej chyba słabo).

  • kasza-lot
   2 maja 2016 at 16:02

   b52t – czy przeczytałeś/aś ustawę, czy znasz podobne ustawy obowiązujące w Niemczech, Francji, czy Holandii? A może jesteś zwykłym lemingiem?

   • 2 maja 2016 at 17:04

    Lepiej być zwykłym lemingiem niźli spozirać na wzorce przedkładane przez Niemców czy Olędrów…

    • b52t
     2 maja 2016 at 20:25

     A poważniej, bardzo podoba mi się zapis art. 2 ust. 2 tej ustawy ( Minister właściwy do spraw rozwoju wsi, na wniosek Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, może wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości lub ich części innych niż wymienione w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione względami społeczno-gospodarczymi.) Chciałbym zobaczyć jak wiele pracy będą przez to mieli funkcjonariusze CBA.

     • 2 maja 2016 at 21:02

      Dopóki nie będzie rządu koalicyjnego — z koalicjantem do ubicia — agenci CBA nie będą musieli zajmować się urzędnikami ministerialnymi!

      • b52t
       2 maja 2016 at 21:28

       To jest prawda, ale jak się zmieni rząd, to moim zdaniem będzie szukanie i grzebanie – żer.

      • sjs
       2 maja 2016 at 21:33

       Sądząc po wzorcach historycznych to tylko dopóki minister będzie właściwy. Koalicja nie jest wymagana.

   • b52t
    2 maja 2016 at 19:28

    Odpowiedź: jestem lemingiem,a do tego nie znam języków obcych. No comprende.

 2. Plesser
  28 kwietnia 2016 at 10:30

  Co państwo robi ze swoją ziemią rolną to jedna kwestia, ale
  w tych zmianach chodzi tak naprawdę o ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, która
  dotyczy nieruchomości prywatnych, często zresztą położonych w miastach i (przy powszechnym braku planów zagospodarowania przestrzennego) z rolą de facto
  niewiele mających wspólnego.

  Notariusze jeszcze pracują po 18 godzin na dobę, żeby przerobić w miarę możliwości obrót ziemią rolną (między polskimi obywatelami) na obecnych przepisach ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jakie kwiatki przyniosą nowelizacje UKUR uchwalane za pięć dwunasta odkryjemy dopiero kiedy przerobimy obecną falę i na spokojnie usiądziemy do tekstu jednolitego ustawy. W każdym razie są tam ewidentnie niekonstytucyjne (nieproporcjonalne) ograniczenia prawa własności, od których ucierpią polscy obywatele na czele z rolnikami.
  Uniemożliwienie zakupu roli obywatelom UE z innych krajów członkowskich to
  tylko refleks, bo aby ograniczenia były choć pozornie zgodne z prawem unijnym
  muszą dotyczyć także Polaków.

  Kiedy banki zaczną żądać od rolników dodatkowych zabezpieczeń, bo ich ziemia na skutek obostrzeń ustawowych straci na wartości rynkowej i kiedy do każdego ustanowienia hipoteki na ziemi, choćby tylko formalnie rolnej, wymagany będzie operat szacunkowy, aby notariusz mógł zweryfikować, czy wysokość hipoteki nie przekracza wartości nieruchomości, będzie
  płacz i zgrzytanie zębów. Skutki zapału rewolucyjnego zawsze są opłakane…

  Inna kwestia, że to co uchwalił wcześniej PSL i co obecny rząd zastępuje było jeszcze gorsze i fizycznie nie nadawało się do stosowania.

 3. 29 kwietnia 2016 at 09:15

  Ktoś zwrócił uwagę, że zmiana stanu cywilnego może mieć skutki majątkowe…

 4. Robert
  29 kwietnia 2016 at 11:20

  garstka ludzi rządzi całym krajem …..;) śmiech na sali i wy ludzie uważacie się za inteligentnych ?

 5. Marcin
  29 kwietnia 2016 at 17:18

  Ogólnie czytałem trochę o gospodarce III Rzeszy i właśnie zauważyłem, że pomysły PiS bardzo podobną proponuje politykę rolną do NSDAP – niby sobie rolnik może sobie posiadać, a coś z tą własnością zrobić? To musi się spytać tego urzędu, mieć zgodę tamtego itd

 6. Adam314
  29 kwietnia 2016 at 19:48

  Ok, ale jeśli ziemia będzie własnością spółki z o.o. to czy ustawa utrudnia handel udziałami w tej spółce a więc de facto handel ziemią?

 7. fred
  2 czerwca 2016 at 21:26

  idiotyczny artykuł, pisany przez totalnego ignoranta…szkoda, bo jak się coś krytykuje to trzeba argumentów a nie wstawek o Trybunale Konstytucyjnym i Stołypinie…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.