Nieuzasadniona odmowa wykonania usługi (art. 138 kw)

Tego tekstu miało nie być — właściwie wszystko co mogłem napisać, napisałem w tekście o nieuzasadnionej odmowie sprzedaży towaru (art. 135 kw) — ale skoro środowiska LGBT protestują przeciwko niepodpisanemu elaboratowi opublikowanemu na stronie resortu sprawiedliwości w sprawie ukarania pracownika drukarni za odmowę wykonania usługi — zagadnienie zasługuje na odrębny tekścik.


odmowa wykonania usługi wykroczenie
Zawodowo świadczącym usługi może być także wyprowadzacz psów. Biada temu, kto niezasadnie odmówi wykonania usługi wysikania psa (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

art. 138 kw
Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany,
podlega karze grzywny.

Przepis art. 138 kw penalizuje niektóre zachowania przedsiębiorcy prowadzące do naruszenia praw konsumentów, a mianowicie:

  • zawyżanie wynagrodzenia za wyświadczoną usługę: czyli pobieranie zapłaty „wyższej od obowiązującej” — czyli właściwie jakiej? na pewno nie chodzi tu o zwykłe oszustwo (do 100 złotych jest to tylko wykroczenie, art. 134 par. 1 kw), zatem „zapłatą wyższą niż obowiązująca” będzie raczej tylko naruszenie przepisów o cenach sztywnych, regulowanych, etc.;
  • nieuzasadnioną odmowę wyświadczenia usługi: i tu wątpliwości mam jeszcze więcej — skoro umyślna i bez uzasadnionej przyczyny odmowa ma dotyczyć świadczenia, do którego przedsiębiorca „jest obowiązany” — to czy owo obowiązany można wywodzić z tego, że mam firmę i generalnie coś w niej robię? Czy też jednak obowiązek powinien także wynikać z przepisu prawa, a zatem odmowa dotykałaby nie tyle kwestii swobody umów (no właśnie…), ale jakiegoś przepisu, który w tej konkretnej sytuacji nakazuje przyjęcie zlecenia?

I nieco na marginesie, bo przecież dzień bez regulacji jest dniem straconym:

A to czy Ministerstwu Sprawiedliwości przystoi polemizowanie z wyrokami sądowymi w formie wypowiedzi publicystycznej — czy też raczej powinien po prostu korzystać z uprawnień proceduralnych — to już jest inna para kaloszy.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

76 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
76
0
komentarze są tam :-)x