Komornik nie może podwyższać opłaty egzekucyjnej o podatek VAT (uchwała SN III CZP 34/16)

Czysto sygnalizacyjnie: w wydanej wczoraj uchwale SN stwierdził, że komornik sądowy nie może traktować opłaty egzekucyjnej jako wynagrodzenia netto — i w konsekwencji podwyższać jej o podatek VAT.

uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2016 r. (III CZP 34/16)
Komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, ustalonej na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, o stawkę podatku od towarów i usług.

Uchwałę podjęto w odpowiedzi na następujące pytanie Sądu Okręgowego w Białymstoku:

Czy komornik sądowy określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego uprawniony jest do powiększenia opłaty egzekucyjnej, ustalanej na podstawie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, o kwotę podatku VAT?

Problem z podatekiem VAT u komorników powstał całkiem niedawno, kiedy Minister Finansów zmienił stanowisko (to tak a propos tego, że część P.T. Czytelników nie może uwierzyć, że nie musi się zmieniać litera prawa, by zmieniło się prawo… — rozumiane jako norma prawna i jej wykładnia) i stwierdził, że komornicy sądowi są płatnikami podatku VAT. (Wcześniej przyjmowano, że komornik jako organ władzy publicznej nie podlega VAT-owi… co było o tyle zabawne, że komornicy prowadzą działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG.)

Stąd też zdumieni dłużnicy (i wierzyciele)zaczęli dostawać pisma określające opłatę egzekucyjną jako kwotę netto +23% VAT.

Zgodnie z uchwałą SN — który w komunikacie prasowym zastrzega, że nie ocenia interpretacji fiskusa oraz tego czy VAT od komorników rzeczywiście się należy — ma obowiązek traktować opłaty wynikające z ustawy („15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego”) jako stawki brutto — „zatem, aby zatem ustalić podstawę opodatkowania należy odjąć od otrzymanej należnej komornikowi kwoty wartość podatku należnego, obliczonej metodą „w stu”, gdzie każde 100 złotych wynagrodzenia zawiera 18,70 złotych podatku od towarów i usług (100 zł x 23%/123%), podstawa opodatkowania wynosi zatem w takim przypadku 81,30 złotych”.

A wszystko to dlatego, iż:

w razie wątpliwości czy cena zawiera podatek czy nie, uznaje się że cena ten podatek zawiera.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x