Sprzedaż produktów weterynaryjnych przez internet (Kiltix, Frontline, Drontal, etc.)

Zastanawialiście się czasem jak wyglądają przepisy regulujące sprzedaż produktów weterynaryjnych przez internet — czyli dlaczego Kiltix, Frontline, Drontal czy Foresto czasem można kupić wysyłkowo — a czasem można odnieść wrażenie, że graniczy to z cudem? Odpowiedzi poszukamy w wyroku WSA w Warszawie z 25 marca 2013 r. (VI SA/Wa 126/13).


sprzedaż produktów weterynaryjnych przez internet
Sprzedaż produktów weterynaryjnych przez internet — Kiltix, Frontline, Drontal nie mogą być sprzedawane wysyłkowo (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Kontrola przeprowadzona w gabinecie weterynaryjnym wykazała, że prowadzona była tam sprzedaż produktów weterynaryjnych przez internet — zarówno takich preparatów, które są „wydawane z przepisu lekarza” tych z kategorii „wydawane bez przepisu lekarza”. Oferowane wysyłkowo produkty lecznicze na receptę zawierały adnotację  „produkt leczniczy dostępny wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii”, zaś kupujący musiał wypełnić formularz zawierający dane niezbędne do sporządzenia dokumentacji weterynaryjnej. Na tej podstawie sprzedający dokumentował transakcję w książecze zdrowia zwierzęcia.

W wydanej przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii decyzji stwierdzono, że sprzedaż produktów weterynaryjnych na odległość jest niezgodna z prawem, nie ma przy tym racji sprzedający, iż skoro sprzedaż prowadzona jest wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt, a żaden przepis prawa farmaceutycznego nie odnosi się do wysyłkowej sprzedaży środków dla zwierząt, to produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza można było sprzedawać przez internet.

art. 68 prawa farmaceutycznego
2. Obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi zakupionymi w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych może być prowadzony wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt, z zastrzeżeniem przepisu art. 71 ust. 1a.
3. Dopuszcza się prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, z wyjątkiem produktów leczniczych, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta.
art. 71 ust. 1a prawa farmaceutycznego
Poza zakładami leczniczymi dla zwierząt przedsiębiorcy mogą prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi wydawanymi bez przepisu lekarza po zgłoszeniu wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii na 7 dni przed rozpoczęciem działalności.

Sprawa trafiła do WSA, który stwierdził, że zaskarżona decyzja jest prawidłowa: zgodnie ustawą prawo farmaceutyczne żadne produkty lecznicze weterynaryjne — niezależnie od kategorii dostępności (z przepisu lekarza, bez przepisu lekarza) — nie zostały dopuszczone do sprzedaży wysyłkowej.

Wynika to z dwóch podstawowych założeń:

  • sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych może być prowadzona wyłącznie w lecznicach dla zwierząt (art. 68 ust. 2 pf);
  • w zwykłych sklepach weterynaryjnych dozwolony jest wyłącznie obrót produktami leczniczymi dla zwierząt, które nie wymagają przepisania przez weterynarza — pod warunkiem jednak uprzedniego zgłoszenia (art. 71 ust. 1a pf);
  • przepisy prawa farmaceutycznego zezwalające na wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych — jednak tylko przez apteki — przeto art. 68 ust. 3 pf nie ma zastosowania do lekarzy weterynarii, którzy chcieliby wysyłkowo sprzedawać środki dla zwierząt.

Wydany wyrok nie został zaskarżony, zatem jest prawomocny.

Na marginesie warto zauważyć, iż:

  • detaliczna sprzedaż produktów leczniczych dla zwierząt poza gabinetem weterynaryjnym bez zgłoszenia wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny (art. 132e pf);
  • podobnej karze podlega prowadzenie bez zgłoszenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (art. 127a ust. 3 pf) — gdzie grzywna z kodeksu karnego to od 10 do 540 stawek dziennych, zaś stawka dzienna mieści się w przedziale od 10 złotych do 2 tys. złotych (art. 33 kk).

PS aktualną listę produktów weterynaryjnych, których sprzedaż nie wymaga przepisu lekarza, zawiera rozporządzenie (Dz.U. z 2016 r. poz. 653), a znaleźć wśród nich można m.in. Advantage dla kotów i psów, Advantix, Fiprex, Foresto, Frontline, Kiltix, Drontal i Drontal Plus, Fiprotec, Ataxxa — jednak jak widać nic to nie zmienia, bo nawet niewinne preparaty na kleszcze czy robaki nie mogą być sprzedawane przez internet.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x

Discover more from Czasopismo Lege Artis

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading