Za mandat zapłacisz kartą płatniczą (projekt nowelizacji art. 98 kpsw)

Krótko i na temat: do laski marszałkowskiej trafił rządowy projekt zmiany przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, które mają pozwolić sprawcom wykroczeń na płatność mandatu kartą płatniczą — na miejscu, w radiowozie, lub innemu funkcjonariuszowi, jeśli będzie posiadał terminal płatniczy.


płatność mandatu kartą projekt

W ramach udogodnień dla kierowców i innych ukaranych mandatem karnym rząd chce wprowadzić możliwość uiszczenia grzywny przy pomocy karty płatniczej (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Rozchodzi się o projekt nowelizacji art. 98 kpsw, który ma pozwalać na uiszczenie mandatu karnego bezgotówkowo, przy pomocy karty płatniczej — o ile funkcjonariusz będzie wyposażony w terminal niezbędny do przyjęcia zapłaty za mandat w takiej formie.

art. 98 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (projekt)
§ 3a. Grzywna nałożona mandatem karnym, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 2, może być uiszczona w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, o ile funkcjonariusz ją nakładający dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji rozliczeń. Grzywnę uważa się za uiszczoną z chwilą potwierdzenia dokonania płatności uzyskanego z urządzenia do autoryzacji rozliczeń.
§ 3b. W przypadku uiszczenia grzywny w formie, o której mowa w § 3a, koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy ponosi ukarany.
§ 3c. Funkcjonariusz informuje ukaranego o możliwości uiszczenia grzywny w formie, o której mowa w § 3a, oraz treści § 3b.

Dla jasności:

  • nowelizacja nie nakłada na policjantów (ani strażników parkowych) obowiązku udostępnienia terminala płatniczego;
  • wszystko co policjant musi zrobić to poinformować, że przyjmuje zapłatę za mandat na miejscu oraz o kosztach transakcji;
  • no właśnie: zapłata mandatu kartą płatniczą nie musi być bezpłatna — jeśli akceptant będzie pobierał jakieś opłaty, zostanie nimi obciążony ukarany;
  • karta płatnicza to tylko przykład — art. 98 par. 3a kpsw mówi także o „innym instrumencie płatniczym„, którym zgodnie z definicja jest „zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego” (art. 2 ust. 10 ustawy o usługach płatniczych), czyli mogą być to także karty przedpłacone (które literalnie nie są kartami płatniczymi) lub różne mTransfery.

Cóż, świat naprawdę staje się coraz przyjemniejszy ;-)

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kjonca
Gość
kjonca

Widzę pole do upowszechnienia się BLIKa :)

Mike
Gość
Mike

dam głowę, że obie strony wolą gotówkę ;-)

Olgierd Rudak
Gość

Kiedyś był taki pomysł, żeby drogówka na służbie miała zakaz posiadania własnych pieniędzy przy sobie :)