Z dzieckiem do sądu (art. 152 par. 1 kpc)

Dobrej zmiany ciąg dalszy: zgodnie z opublikowaną w dniu wczorajszym nowelizacją kpc oraz ppsa już za miesiąc w jawnych posiedzeniach sądowych uczestniczyć będą mogły — za zgodą przewodniczącego składu — dzieci (ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy — Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz.U. z 2017 r. poz. 1136).

Wynika to ze znowelizowanego art. 152 kpc, który utrzymując zasadę, iż jako publiczność posiedzeniom jawnym mogą przyglądać się wyłącznie osoby pełnoletnie, zaś małoletni wyłącznie za zezwoleniem przewodniczącego składu — zaś na posiedzeniach niejawnych publiczności nie ma (analogicznie w znowelizowanym art. 95 ppsa).

art. 152 kpc
§ 1. Na posiedzenia jawne wstęp na salę sądową mają — poza stronami i osobami wezwanymi — tylko osoby pełnoletnie. Przewodniczący może zezwolić na obecność na posiedzeniu małoletnim.
§ 2. Na posiedzenia niejawne mają wstęp tylko osoby wezwane.

Warto zauważyć, że w jawnej rozprawie sądu karnego już dziś mogą uczestniczyć, oczywiście za zgodą przewodniczącego, małoletni — poza tym na publiczności mogą siedzieć tylko „osoby pełnoletnie, nieuzbrojone” (art. 356 kpk).

Gwoli przypomnienia pełnoletnim jest ten, kto ukończył 18 lat (art. 10 par. 1 kc) — a także osoba młodsza po zawarciu małżeństwa (art. 10 par. 2 kc). Definicyjnie dotyczy to wyłącznie kobiet, które ukończyły lat 16 (za zgodą sądu opiekuńczego, art. 10 par. 1 krio) — chociaż kodeks rodzinny przewiduje sytuacje, że podstępem lub błędem może udać się to także mężczyźnie (art. 10 par. 2 krio).
Co by oznaczało, że jeśli 15-latkowi uda się wstąpić w związek małżeński — to nawet po jego unieważnieniu jest on osobą pełnoletnią (ciekawe czy mają na to jakieś kwity).

P.T. Koleżeństwo bieglejsze w ppm upraszam o rozważenie następującego kazusu: 10-letnia dziewczynka z Iranu zawiera (jak rozumiem całkowicie legalne w świetle irańskiego prawa) małżeństwo — czy jest ona pełnoletnia w rozumieniu art. 10 par. 2 kc, a przez to uprawniona do udziału w posiedzeniach sądowych?

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze