Czasowy zakaz noszenia broni

Krótko i na temat: w Dzienniku Ustaw ukazało się dziś rozporządzenie wprowadzające czasowy zakaz noszenia broni, a także przemieszczania jej w stanie rozładowanym (rozporządzenie MSWiA z dnia 28 czerwca 2017 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym, Dz.U. z 2017 r. poz. 1280).


zakaz noszenia broni
W lipcu lepiej broń zostawić w domu, nawet rozładowaną (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zakazy dotyczą:

  • województwa małopolskiego (między 1 a 13 lipca 2017 r.) — przyczynkiem jest organizacja 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie;
  • m.st. Warszawy (od 5 do 7 lipca 2017 r.) — tu jak rozumiem przyczyną jest wizyta prezydenta Donalda Trumpa;
  • województwa dolnośląskiego (18-31 lipca 2017 r.) — tu rzecz jasna powodem są zawody The World Games 2017 organizowane we Wrocławiu (wg projektu rozporządzenia okazją miało być Wrocław Global Forum i Forum Państw Trójmorza, ale te imprezy nie wypaliły).

Naruszenie zakazu stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny do 5 tys. złotych (art. 51 ust. 2 pkt 10 uobia).

Warto zwrócić uwagę, że nalogiczny zakaz był wprowadzony rok temu — w Warszawie w związku ze szczytem NATO, w województwie małopolskim ze względu na Światowe Dni Młodzieży.

Przypominam, że chociaż scyzoryk nie jest nawet bronią białą (zatem tym bardziej nie dotyczy go art. 33 uobia, tj. podstawa wydania rozporządzenia), to przestępstwem jest posiadanie niebezpiecznego przedmiotu podczas imprezy masowej (art. 59 ust. 1 ubim) — ba, nawet posiadanie scyzoryka w kieszeni w miejscu publicznym też, w pewnych okolicznościach, może być zakwalifikowany jako wykroczenie (art. 50a par. 1 kw).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x