Nowe wymogi zdjęć do dowodu osobistego

Wróble ćwierkają, że do urzędów zbliża się fala wymiany dowodów osobistych — kończy się ważność dokumentów wydanych w ostatniej fazie wymiany książeczek na plastikowe karty — nie wszyscy jednak zauważyli, że w ostatnim czasie prawodawca zmienił m.in. wzór fotografii do dowodu osobistego (rozporządzenie MSWiA z 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu, Dz.U. z 2017 r. poz. 1626).


dobre zdjęcie dowodu osobistego Wrocławiu
Jasne tło, równomierne oświetlenie, symetria — każde z tych zdjęć mogłoby posłużyć do wyrobienia dowodu osobistego (© fotokrzyki.pl)

Znowelizowany przepis określający jak ma wyglądać dobre zdjęcie do dowodu osobistego (par. 7 ust. 1 rozporządzenia) obecnie ma brzmienie następujące (zmiany tłustym drukiem):

Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (…)

Oznacza to, że do znanych już wymogów (m.in. ujęcia frontalnego, na jasnym tle, z nieprzesłoniętymi oczami, bez wyraźnego uśmiechu — por. „Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu osobistego?”) doszły nowe wymagania:

  • równomiernego oświetlenia — wydaje się to ukłonem w stronę dotychczasowej praktyki, która nakazywała odrzucać ujęcia potraktowane zbyt plastycznym światłem;
  • widocznych brwi — z tym najwięcej problemów mogą mieć chyba panie przywiązane do fryzur z dość nisko opadającą grzywką (ale co mają zrobić ci, którym brwi czasem zasłaniają oczy?);
  • zachowania symetrii w pionie — czyli wizerunek na zdjęciu do dowodu osobistego nie może być przesunięty do którejkolwiek z krawędzi.

Zmieniły się też parametry fotografii załączanej do internetowego wniosku o dowód osobisty (par. 7 ust. 2 rozporządzenia), a mianowicie:

Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 × 633 piksele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 × 45 mm, spełniającą wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2.

Przypomnijmy, że do końca sierpnia 2017 r. wniosek elektroniczny od dowód osobisty wymagał dołączenia pliku o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli — i faktycznie prowadziło to do pewnego absurdu: producent dowodów musiał jakoś sobie radzić z tym, że zdjęcie dostarczane w formie papierowej miało nieco inny wygląd niż analogiczna fotografia przesyłana przez internet.

Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2017 r., zatem od tego dnia wnioski o dowód osobisty muszą mieć nowy wzór fotografii (są też inne zmiany — nowy formularz, etc.).

PS Sponsorem tekstu są Fotokrzyki.pl — zakład fotograficzny, w którym można zrobić najlepsze we Wrocławiu zdjęcie do dowodu osobistego (ul. Powstańców Śląskich 166).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
12
0
komentarze są tam :-)x