Gmina może odpowiadać za nieodśnieżony — w ramach szarwarku — chodnik

Idzie zima, może komuś się przyda: w piątkowej uchwale Sąd Najwyższy orzekł, iż gmina może ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek nieodśnieżenia chodnika w ramach bezpłatnych prac społecznych — jeśli można jej zarzucić nienależyty nadzór nad wypełnianiem tych obowiązków przez właścicieli nieruchomości przylegających do chodników.


Odpowiedzialność gminy nieodśnieżony chodnik
Na zdjęciu widok dość rzadki — zima w stolicy polskiej Kalifornii (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0

uchwała SN z 24 listopada 2017 r. (III CZP 38/17)
​Gmina ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z nieuprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości w razie nienależytego sprawowania nadzoru nad wykonaniem przez właściciela obowiązku wynikającego z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Uchwałę podjęto w odpowiedzi na następujące pytanie zadane przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu (sygn. akt II Ca 252/16):

Czy jednostka samorządu terytorialnego, której organ, zgodnie z art. 19 pkt 1 i 2 w zw. z art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, jest zarządcą części drogi publicznej przeznaczonej do ruchu pieszych, ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane zdarzeniem, do którego doszło w następstwie niewykonania przez właściciela nieruchomości, obowiązku wynikającego z art. 5 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości w gminach, uprzątnięcia zanieczyszczeń z chodnika stanowiącego wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości?

Clou odpowiedzi oczywiście sprowadza się do nieszczęsnego obowiązku bezpłatnego odśnieżania gminnych chodników przez właścicieli przylegających nieruchomości (art. 5 ust. 1 pkt 4 upcg). Zgodnie z uchwałą jeśli gmina zaniecha obowiązku w zakresie przyciśnięcia właściciela działki do posprzątania chodnika, może sama ponosić konsekwencje deliktu (jak sądzę podstawą będzie tu art. 417 par. 1 kc, jednak warto poczekać na uzasadnienie uchwały).

Jakich konsekwencji wydanej uchwały można się spodziewać w pierwszym rzędzie? Mi wychodzi na to, że będzie więcej patroli straży gminnej — i więcej mandatów za nieodśnieżony chodnik — zatem sprawdzajcie prognozy pogody, jak ma padać, ustawcie sobie budzik dwa kwadranse wcześniej.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x