KRS nie ma prawa badać uchwał WZ w postępowaniu o wykreślenie wpisu prawnie niedopuszczalnego (uchwała SN III CZP 54/17)

Czysto informacyjnej: w podjętej kilka dni temu uchwale SN udzielił negatywnej odpowiedzi na pytanie czy sąd jest uprawniony do badania — w toku postępowania dotyczącego ujawnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym informacji niedopuszczalnych z mocy prawa — ważności uchwały zgromadzenia wspólników będącej podstawą wpisu.

uchwała Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2017 r. (III CZP 54/17)
​Sąd rejestrowy w ramach postępowania określonego w art. 12 ust. 3 ustawy 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym o wykreślenie wpisu niedopuszczalnego ze względu na obowiązujące przepisy prawa nie jest uprawniony do badania zgodności z ustawą uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, która stanowi materialnoprawną podstawę dokonanego wpisu.

Uchwałę wydano w odpowiedzi na następujące zagadnienie prawne:

​Czy sąd rejestrowy w ramach postępowania określonego w art. 12 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym o wykreślenie wpisu z uwagi na niedopuszczalne dane ma obowiązek badania ważności czynności prawnych stanowiących podstawę wpisu?

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej, odsyłam do tekstu sprzed pół roku (por. „…a gdyby ustawodawca tworzył jednoznaczne prawo…”).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x