O tym, że projekt obniżenia wynagrodzenia parlamentarzystów to typowe „kowal zawinił, a Cygana powiesili”

Projekt ustawy jest związany ze społecznymi oczekiwaniami dotyczącymi wynagrodzeń posłów i senatorów. Projekt wywołuje pozytywne skutki społeczne i finansowe. (z uzasadnienia projektu ustawy obniżającej uposażenie parlamentarzystów)

Trzynastego piątek to chyba dobry moment na pochwalenie się jednym z najbardziej populistycznych projektów ustaw. Cóż może bowiem bardziej ucieszyć Suwerena, niźli propozycja obniżenia wynagrodzenia posłów i senatorów o 20%?


obniżenie wynagrodzenia posłów senatorów
Drwiny z posłów postanowiłem zilustrować fotografią prezentującą plakat wyborczy posła, który nie posiadając imienia mógłby zrezygnować z 50% uposażenia (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zaczynając od początku: przedstawiony przez posłów PiS jako reakcja na aferę z ministerialnymi nagrodami projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora zakłada obniżenie wynagrodzenia parlamentarzystów do 80% wynagrodzenia podsekretarza stanu. Obecnie uposażenie deputowanych „odpowiada wysokości” tego wynagrodzenia, stąd mowa o 20-proc. cięciu.

art. 25 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (projekt)
Uposażenie odpowiada 80% wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Niestety, nie będę ukrywał, iż chociaż pomysłodawcy wydają się dobrze odczytywać społeczne oczekiwania — biorąc pod uwagę jakość pracy polskich parlamentarzystów comiesięczna wypłata w wysokości 9,9 tys. złotych brutto wydaje się astronomiczna — mnie chyba udało się lepiej odczytać oczekiwania samych projektodawców.

Biorąc bowiem pod uwagę, że wszystko zaczęło się od całkiem niezłych nagród wypłaconych sobie przez członków rządu Beaty Szydło — którego, jak przystało na wynagrodzenie pracownicze, nie można się zrzec (art. 84 kp) — zaprezentowany projekt można skwitować starym polskim porzekadłem, iż „kowal zawinił, a Cygana powiesili”.

Cóż bowiem winny jest szeregowy, bezimienny poseł (na przykład poseł Czarnecki), że jego koledzy wzięli kasę, nawet jeśli ją później oddali na Caritas? Kompletnie nic, co oznacza, że mniejszość parlamentarna próbuje sterroryzować parlamentarną większość i zmusić ją do rezygnacji z uśmiechem na ustach z solidnego kawałka wynagrodzenia, być może nawet wpędzić w biedę! (No może nie będzie tak źle — tyle dobrego, że projektodawcy postanowili pozostawić dietę parlamentarną na obecnym poziomie „zryczałtowanej wysokości 25% wynagrodzenia podsekretarza stanu”; to daje prawie 2,5 tys. złotych — nieopodatkowane.)

Tymczasem jeśli zgodzić się z opinią, że przyznanie sobie wielotysięcznych nagród przez pisowskich ministrów było patologią, to przecież za odpowiedzialność za ten „gest” nie powinna spaść na posłów, i to niezależnie od tego, że prawie połowa składu parlamentu nie ma z PiS wiele wspólnego.
Problem jest systemowy i wymaga systemowych zmian — nie zaś bezkrytycznemu hołdowaniu przekonaniu, że jedynym remedium na nieprawidłowości występujące w stosowaniu prawa jest jego natychmiastowa zmiana (że tak pozwolę sobie sparafrazować trafną opinię Sądu Najwyższego o jakości polskiej legislacji).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x